14 Հունվարի 2026 - 09:41
Վերջին երկու տարիների ընթացքում՝ հակաահաբեկչական գործողությունից ի վեր, 2023 թվականից մինչև օրս, կյանքը վերածնվում է այս բոլոր տարածաշրջաններում՝ Աղդերեում, Խոջալիում, Խանքենդիում և Խոջավենդում։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Աղդերեի շրջանի Աշաղը Օրաթաղ, Չըլդըրան, Հեյվալը և Չափար գյուղերի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Ընդգծելով, որ տեղահանված անձանց վերադարձը նախկինում օկուպացված այլ տարածքներ սկսվել է հինգ տարի առաջ, պետության ղեկավարը նշել է, որ արդեն վերաբնակեցվել է 73,000 մարդ՝ ինչպես նախկին տեղահանված անձինք, այնպես էլ նրանք, ովքեր տեղահանված չեն եղել, բայց աշխատում և կրթություն են ստանում ազատագրված տարածքներում։ Եվ Ղարաբաղ վերադարձող քաղաքացիների թիվը ամեն ամիս ավելանում է։

14 Января 2026 - 09:28
Последние два года, - после антитеррористической операции, с 2023 года по сегодняшний день, во всех этих регионах - в Агдере, Ходжалы, Ханкенди, Ходжавенде возрождается жизнь.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Ильхам Алиев на встрече с жителями сел Ашагы Оратаг, Чылдыран, Хейвалы и Чапар в Агдере.
Подчеркнув, что возвращение переселенцев на другие находившиеся в свое время под оккупацией территории началось пять лет назад, глава государства отметил, что на сегодняшний день размещены уже 73 тысячи человек – как бывшие переселенцы, так и те, кто не был переселенцем, но работает, трудится и получает образование на освобожденных территориях. И с каждым месяцем число граждан, возвращающихся в Карабах, растет.