13 Հունվարի 2026 - 18:22
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարությանը կից Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների պետական գործակալության փոխտնօրեն Ռենա Հումբաթովան։
«Երկրաջերմային էներգիայի զարգացման ազգային ճանապարհային քարտեզի շրջանակներում Ադրբեջանը նախատեսում է իրականացնել փորձնական նախագծեր՝ երկրաջերմային էներգիայի տեխնիկական և տնտեսական կենսունակությունը ցուցադրելու համար։ Այս նախագծերը կներառեն կենտրոնացված ջեռուցման համակարգեր, առկա նավթի և գազի հորերի վերաօգտագործում ջերմության և սահմանափակ էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար, ինչպես նաև ուղղակի կիրառություններ գյուղատնտեսության մեջ, մասնավորապես՝ ջերմոցների ջեռուցման համար», - նշել է Հումբաթովան՝ ելույթ ունենալով Համաշխարհային երկրաջերմային դաշինքի տարեկան նիստում՝ Միջազգային վերականգնվող էներգիայի գործակալության (IRENA) 16-րդ վեհաժողովի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Աբու Դաբիում, 2026 թվականի հունվարի 11-12-ը։
Հումբաթովան նշել է, որ Ադրբեջանի սկզբնական երկրաջերմային ներուժը գնահատվում է 571.2 ՄՎտ, իսկ երկրաջերմային էլեկտրաէներգիայի արտադրության ներուժը՝ 57.1 ՄՎտ։
Ինչպես նշվել է Համաշխարհային բանկի ESMAP 2025 ծրագրի շրջանակներում պատրաստված «Ադրբեջանում երկրաջերմային ռեսուրսների ուղղակի օգտագործման ներուժի գնահատում» ճանապարհային քարտեզում, վերլուծվել է գործող օրենսդրությունը, դիտարկվել են երկրաջերմային էներգիայի տեղակայումը արագացնելու համար անհրաժեշտ խթանման մեխանիզմները, ինչպես նաև թույլտվությունների տրամադրման գործընթացի պարզեցման միջազգային փորձը։

13 Января 2026 - 17:22
Как передает Armenia.Az, об этом заявила замдиректора Госагентство по возобновляемым источникам энергии при Минэнерго Азербайджана Рена Гумбатова.
«В рамках национальной дорожной карты развития геотермальной энергетики Азербайджан планирует реализовать пилотные проекты для демонстрации технико-экономической эффективности геотермальной энергии. Эти проекты будут включать централизованные системы отопления, повторное использование существующих нефтяных и газовых скважин для производства тепла и ограниченной выработки электроэнергии, а также прямое применение в сельском хозяйстве, в частности, для отопления теплиц», - отметила Гумбатова, выступая на ежегодном собрании Глобального геотермального альянса в рамках 16-й Ассамблеи Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA), состоявшемся в Абу-Даби (ОАЭ) 11-12 января 2026 года.
Гумбатова отметила, что первоначальный геотермальный тепловой потенциал Азербайджана оценивается в 571,2 МВт, а потенциал выработки геотермальной электроэнергии — в 57,1 МВт.
Как отмечалось в дорожной карте «Оценка потенциала прямого использования геотермальных ресурсов в Азербайджане», подготовленной в рамках программы Всемирного банка ESMAP на 2025 год, был проанализирован существующий законодательный акт, рассмотрены механизмы стимулирования, необходимые для ускорения внедрения геотермальной энергии, и рассмотрен международный опыт упрощения процесса получения разрешений.
«Следующий проект стратегического документа на 2027–2030 годы предусматривает подготовку детального технико-экономического обоснования на основе бурения разведочных скважин. Оно также будет включать оценку потенциала добычи критически важных минералов путем анализа состава геотермальных флюидов», - подчеркнула она.
По ее словам, развитие геотермальной энергетики соответствует инициативам «зеленых энергетических зон» в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, а также в Нахчыванском регионе.