13 Հունվարի 2026 - 15:23
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը՝ ելույթ ունենալով Բաքվում՝ Ադրբեջանի և Իտալիայի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստում։
Նրա խոսքով՝ Իտալիային բաժին է ընկնում Ադրբեջանի արտահանման 46.7%-ը. «Մինչ օրս Ադրբեջանից Իտալիա կատարված ներդրումները կազմել են 342 միլիոն դոլար, իսկ Իտալիայից Ադրբեջան՝ 805 միլիոն դոլար։ Մենք, անկասկած, մեծ ներուժ ունենք դրանց ընդլայնման համար։ Ներկայումս Ադրբեջանի Պետական նավթային հիմնադրամի (SOFAZ) ներդրումային պորտֆելի շուկայական արժեքը Իտալիայում կազմում է 2.8 միլիարդ դոլար։ Ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագրի ստորագրումը՝ մեր առջև ծառացած անհրաժեշտ խնդիրներից մեկն է՝ այդ ցուցանիշների աճն ապահովելու համար»։
Նախարարը նշել է, որ անցյալ տարի Ադրբեջանը պահպանել է իր դիրքերը որպես՝ Իտալիա հում նավթի հիմնական մատակարար և բնական գազի երկրորդ խոշորագույն մատակարար՝ SOCAR-ի միջոցով ապահովելով 10 միլիոն 340 հազար տոննա նավթի և ընդհանուր առմամբ 9,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազի մատակարարումը։

• Министр: Италия инвестировала в Азербайджан 805 миллионов долларов
Как сообщает Report, об этом заявил министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов, выступая на VI заседании межправкомиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Италией в Баку.
По его словам, 46,7% экспорта Азербайджана приходится на долю Италии: «До сегодняшнего дня объем инвестиций из Азербайджана в Италию составил $342 млн, а из Италии в Азербайджан  $805 млн. Несомненно, у нас есть большой потенциал для их расширения. В настоящее время рыночная стоимость инвестиционного портфеля Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ГНФАР) в Италии составляет $2,8 млрд. Подписание соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций является одной из необходимых задач, стоящих перед нами для обеспечения роста этих показателей».
Министр отметил, что в прошлом году Азербайджан сохранил позицию основного поставщика сырой нефти и второго крупнейшего поставщика природного газа в Италию, обеспечив через SOCAR поставки 10 млн 340 тыс. тонн нефти и в общей сложности 9,5 млрд кубометров газа.
«Италия является крупнейшим покупателем азербайджанской нефти и газа в Европе: 45% общего экспорта нашей нефти и 38% экспорта газа» добавил он.