13 Հունվարի 2026 - 13:23
Իտալիան կարող է վերածվել Եվրոպայի լոգիստիկ կենտրոնի՝ Միջին միջանցքի նախագծի իրագործման շրջանակներում։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը, ելույթ ունենալով Բաքվում՝ Ադրբեջան-Իտալիա միջկառավարական տնտեսական համագործակցության հանձնաժողովի 6-րդ նիստում։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև համագործակցությունը հետևողականորեն զարգանում է տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական համագործակցության ուղղությունը։ «Բացի այդ, Իտալիան հանդիսանում է՝ ազատագրված տարածքներում նախագծերի իրականացմանը ներգարավված առաջին երկրներից մեկը», - նշել է նախարարը։
Նա հավելել է նաև, որ Ադրբեջանը մինչ օրս Եվրոպա է մատակարարել 54,3 միլիարդ խորանարդ մետր գազ՝ Տրանսադրիատիկ խողովակաշարի (TAP) միջոցով։
Նախարարը ընդգծել է, որ Հարավային գազային միջանցքի շրջանակներում համագործակցությունը նպաստում է՝ Եվրոպայի և հենց Իտալիայի էներգետիկ անվտանգությանը. «Մինչ օրս TAP-ը Եվրոպա է մատակարարել 54,3 միլիարդ խորանարդ մետր ադրբեջանական գազ, այդ թվում՝ Իտալիա՝ 45,4 միլիարդ խորանարդ մետր»։

13 Января 2026 - 11:43
Италия может превратиться в логистический центр Европы в рамках реализации проекта Среднего коридора.
Как сообщает Report, об этом заявил министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов, выступая на VI заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Италией в Баку.
По его словам, сотрудничество между двумя странами последовательно развивается в различных сферах, включая военно-техническое направление. «Кроме того, Италия является одной из первых стран, привлеченных к реализации проектов на освобожденных территориях», — отметил министр.
Он также добавил, что Азербайджан до настоящего времени по Трансадриатическому трубопроводу (TAP) поставил в Европу 54,3 млрд кубометров газа.
Министр подчеркнул, что сотрудничество в рамках Южного газового коридора вносит вклад в энергетическую безопасность Европы и самой Италии: «До настоящего времени TAP обеспечил поставку в Европу 54,3 млрд кубометров азербайджанского газа, в том числе в Италию — 45,4 млрд кубометров».
Шахбазов добавил, что инициативы по созданию регионального коридора «зеленой энергии» между Азербайджаном и Центральной Азией, Турцией и Европой открывают новые перспективы и для азербайджано-итальянских отношений: «Итальянская компания CESI является нашим консультационным партнером в подготовке технико-экономических обоснований проектов коридоров зеленой энергии Каспий-Черное море-Европа и Центральная Азия-Азербайджан».