13 Հունվարի 2026 - 10:58
Ադրբեջանի նախագահի համապատասխան կարգադրությամբ հաստատված՝ «Արտասահմանյան երկրների հեղինակավոր բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում երիտասարդների կրթության 2022-2028 թվականների պետական ծրագրի» շրջանակներում որոշվել է՝ աշխարհի առաջատար բուհերում բակալավրի, մագիստրոսի և դոկտորական կրթական ծրագրերի ցանկը, որոնք կֆինանսավորվեն 2026/2027 ուսումնական տարում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱՀ գիտության և կրթության նախարարության մամուլի ծառայությունից՝ հաստատված նոր ցանկի համաձայն՝ թեկնածուները հնարավորություն կունենան սովորելու 33 երկրների 231 հեղինակավոր բուհերի 4121 ծրագրերում՝ 15 առաջնահերթ մասնագիտացումներով։
Պետական ծրագրի տարեկան քվոտան կազմում է 500 մարդ։ Այս քվոտայի շրջանակներում, մրցակցային միջավայրը կարգավորելու համար, առաջնահերթ մասնագիտացման ոլորտների համար կարող են կիրառվել անցողիկ միավորներ՝ կախված դիմումների քանակից։
Նշենք, որ Պետական ծրագրի մասնագիտացման 15 առաջնահերթ ոլորտների հետ մեկտեղ, այս տարի հնարավորությունները ընդլայնվել են նաև «Մշակույթ և արվեստ» ոլորտում: Նախորդ տարվա համեմատ, այս ոլորտում ընդգրկված հեղինակավոր բուհերի թիվն աճել է: Փոփոխություններ են կատարվել նաև միջազգային վարկանիշային լավագույն 10 համակարգերում ընդգրկված բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ցանկում, ինչպես նաև դոկտորական մակարդակում:

• В Азербайджане утверждён список вузов и программ по обучению за границей
В рамках Государственной программы «По обучению молодёжи в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран на 2022–2028 годы», утверждённой соответствующим распоряжением президента Азербайджана, определён перечень образовательных программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры ведущих вузов мира, которые будут финансироваться в 2026/2027 учебном году.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Министерства науки и образования АР, согласно утверждённому новому списку, кандидатам предоставлена возможность обучения по 4121 программе в 231 престижном вузе 33 стран мира, по 15 приоритетным направлениям специальностей.
Годовая квота по Государственной программе составляет 500 человек. В рамках этой квоты, в целях регулирования конкурентной среды, в зависимости от количества заявок могут применяться проходные баллы по приоритетным направлениям специальностей.
Отметим, что наряду с 15 приоритетными направлениями специальностей Государственной программы в этом году расширены возможности и по направлению «Культура и искусство». Так, по сравнению с прошлым годом увеличено количество престижных вузов, включённых в список по данному направлению. Также произошли изменения в перечне высших учебных заведений, входящих в топ-10 международных рейтинговых систем, а также на уровне докторантуры.