• ANAMA-ն զգուշացնում է բնակիչներին՝ ազատագրված տարածքներում վտանգավոր գոտիների մասին
Ադրբեջանի ականազերծման գործակալությանը (ANAMA) կից Հանրային խորհուրդը դիմել է ազատագրված տարածքներում աշխատող և այնտեղ վերադարձող քաղաքացիներին նախազգուշացմամբ՝ պահպանվող ականային վտանգի մասին։
Report-ի փոխանցմամբ՝ դիմումում նշվում է ականային միջադեպերի թվի աճը։
2026 թվականի սկզբից ի վեր արդեն գրանցվել է երկու նման միջադեպ։ Նշվում է, որ Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմից հետո ականներից և չպայթած զինամթերքից զոհվել կամ տուժել է 417 մարդ։
ANAMA-ում ընդգծել են, որ ականներից չմաքրված տարածքներ մուտք գործելը, նախազգուշացնող նշանները անտեսելը և անհայտ առարկաներին դիպչելը լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում կյանքի համար, և կոչ են արել քաղաքացիներին՝ խստորեն պահպանել անվտանգության կանոնները և մնալ միայն թույլատրված տարածքներում։

13 Января 2026 - 09:02
Общественный совет при Агентстве Азербайджана по разминированию (ANAMA) обратился к гражданам, работающим и возвращающимся на освобожденные территории, с предупреждением о сохраняющейся минной опасности.
Как сообщает Report, в заявлении отмечается рост числа минных инцидентов.
С начала 2026 года уже зафиксированы два подобных случая. Отмечается, что после Второй Карабахской войны от мин и неразорвавшихся боеприпасов погибли или пострадали 417 человек.
В ANAMA подчеркнули, что вход на неочищенные от мин территории, игнорирование предупреждающих знаков и прикосновение к неизвестным предметам представляют серьезную угрозу жизни, и призвали граждан строго соблюдать правила безопасности и находиться только на разрешенных территориях.