• Էլնուր Ալիևը և Կառլ Կրեսը քննարկել են «Թրամփի ճանապարհի» հեռանկարները
Ադրբեջանի տնտեսության առաջին փոխնախարար Էլնուր Ալիևը՝ ԱՄՆ Առևտրի և զարգացման գործակալության (USTDA) տարածաշրջանային տնօրեն Կառլ Կրեսի հետ քննարկել է հետագա համագործակցության հեռանկարները։
Report-ի փոխանցմամբ, հանդիպմանը ընդգծվել է,որ Բաքուն կարևոր նշանակություն է տալիս՝ Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների զարգացմանը։
Կողմերը նաև նշել են՝ երկու երկրների միջև տնտեսության և առևտրի, էներգետիկայի, ներդրումների, տրանսպորտի ու տարանցման, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացման համար մեծ հեռանկարները։
Է. Ալիևը և Կառլ Կրեսը մտքեր են փոխանակել՝ USTDA-ի հետ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող հնարավոր համատեղ նախագծերի շուրջ։ Նրանք քննարկել են ադրբեջանա-ամերիկյան տնտեսական և առևտրային գործընկերության ընդլայնման հարցերը, «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար Թրամփի ճանապարհի» (TRIPP) հեռանկարները և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցության այլ հնարավորությունները։
Հանդիպմանը նրանք մտքեր են փոխանակել՝ համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունների վերաբերյալ։

13 Января 2026 - 09:00
Первый заместитель министра экономики Азербайджана Эльнур Алиев обсудил с региональным директором Агентства США по торговле и развитию (USTDA) Карлом Крессом перспективы дальнейшего сотрудничества.
Как сообщает Report, на встрече было подчеркнуто, что Баку придает важное значение развитию отношений с Вашингтоном.
Стороны также отметили большие перспективы для развития сотрудничества двух стран в сфере экономики и торговли, энергетики, инвестиций, транспорта и транзита, промышленности и других областях.
Э.Алиев и К.Кресс обменялись мнениями о возможных совместных проектах, которые могут быть реализованы в рамках сотрудничества с USTDA. Обсуждались вопросы расширения азербайджано-американского экономического и торгового партнерства, перспективы «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP) и другие возможности сотрудничества, представляющие взаимный интерес.