• Փորձագետ. Հայաստանի տնտեսությունը աճում է թղթի վրա
Հայաստանի բարձր տնտեսական աճի տեմպը ներառական բնույթ չի կրում և չի ներառում տնտեսության հիմնական ոլորտները։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայկական ԶԼՄ-ներին ասել է «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի տնտեսագետ Լիլիա Ամիրխանյանը։
«Աճը մեծ մասամբ մնում է վիճակագրական և չի արտացոլվում քաղաքացիների մեծ մասի առօրյա կենսամակարդակում։ Համակարգային խնդիրներն ակնհայտ են արտադրության և գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Հաջողությունը ցույց տալու համար անհատական ցուցանիշների կամ միջին տվյալների օգտագործումը լավ հաստատված հաղորդակցման ոճ է, որը սովորաբար ակտիվանում է նախընտրական ժամանակահատվածներում», - ասել է տնտեսագետը։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանի տնտեսությունը աճել է ավելի քան 50%-ով, իսկ ՀՆԱ-ն՝ ավելի քան երկու անգամ։

• Эксперт: Экономика Армении растет на бумаге
Высокий темп экономического роста Армении не носит инклюзивного характера и не охватывает ключевые отрасли экономики.
Как передает Armenia.Az, об этом сказала армянским СМИ экономист аналитического центра «Айацк» Лилия Амирханян.
«Рост в значительной степени остается статистическим и не отражается в повседневном уровне жизни большинства граждан. Налицо системные проблемы в обрабатывающей промышленности и сельском хозяйстве.
Использование отдельных показателей или усредненных данных в качестве демонстрации успехов — устоявшийся стиль коммуникации, который, как правило, активизируется в предвыборный период», — сказала экономист.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с 2018 года экономика Армении выросла более чем на 50%, а ВВП — более чем вдвое.