• Ադրբեջանը ԻՀԿ-ի նիստում աջակցել է Սոմալիի տարածքային ամբողջականությանը
Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևը մասնակցել է՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի Սոմալիի հարցով արտակարգ նիստին։
Այս մասին Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում գտնվող ԻԿԿ-ի կենտրոնակայանում կայացած արտակարգ նիստի նպատակն էր՝ աջակցել Սոմալիի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ «Սոմալիլենդ» տարածաշրջանը որպես անկախ պետություն ճանաչելու դեմ, և քննարկել այս ուղղությամբ հնարավոր համատեղ քայլերը։
Հանդիպմանը ելույթ ունենալով՝ Ռաֆիևը հայտնել է Ադրբեջանի աջակցությունը Սոմալիի Դաշնային Հանրապետության ինքնիշխանությանը, ազգային միասնությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Փոխնախարարը նշել է, որ որպես ԻՀԿ-ի Սոմալիի հարցով կոնտակտային խմբի ակտիվ անդամ՝ Ադրբեջանը կաջակցի միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԻՀԿ անդամ երկրների համատեղ ջանքերին այս հարցում։
Ընդգծելով մեր երկրի միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին նվիրվածությունը կոչ է արվել միջազգային հանրությանը՝ գործել պատասխանատու կերպով և միջազգային իրավունքի շրջանակներում՝ տարբեր տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Աֆրիկյան եղջյուրում և Կարմիր ծովի ավազանում, խաղաղություն, կայունություն և անվտանգություն հաստատելու համար։

• Азербайджан поддержал территориальную целостность Сомали на заседании ОИС
Замминистра иностранных дел Азербайджана Ялчын Рафиев принял участие в чрезвычайном заседании совета министров иностранных дел стран-членов Организации исламского сотрудничества (ОИС) по Сомали.
Об этом Report сообщили в МИД Азербайджана.
Отмечается, что целью чрезвычайного заседания, состоявшегося в штаб-квартире ОИС в городе Джидда Саудовской Аравии, было поддержать суверенитет и территориальную целостность Сомали против признания региона «Сомалиленд» независимым государством, а также обсудить возможные совместные шаги в этом направлении.
Выступая на заседании, Я. Рафиев выразил поддержку Азербайджанской Республикой суверенитета, национального единства и территориальной целостности Федеративной Республики Сомали. Заместитель министра отметил, что как активный член Контактной группы ОИС по Сомали, Азербайджан будет поддерживать коллективные усилия международного сообщества, включая страны-члены ОИС, в связи с этим вопросом.
Подчеркнув приверженность нашей страны нормам и принципам международного права, был сделан призыв к международному сообществу действовать ответственно и в рамках международного права для установления мира, стабильности и безопасности в различных регионах, в том числе на Африканском Роге и в бассейне Красного моря.
По итогам 22-го чрезвычайного заседания министров иностранных дел ОИС государствами-членами была принята резолюция, выражающая однозначную и решительную поддержку Сомали и его территориальной целостности.