10 Հունվարի 2026 - 12:55
Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Միշչենկոն հանդիպել է այդ երկրում Ադրբեջանի դեսպան Սեյմուր Մարդալիևի հետ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ զրուցակիցները վերահաստատել են Ուկրաինայի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը փոխադարձ աջակցությունը և մտքեր փոխանակել երկկողմ համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունների վերաբերյալ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
Կողմերը քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությունը։ Ժողովրդավարության և տնտեսական զարգացման կազմակերպությունում (ՎՈՒԱՄ) Ադրբեջանի նախագահության համատեքստում դիվանագետները կենտրոնացել են ՎՈՒԱՄ-ի արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստի հրավիրման հարցի վրա։
Միշչենկոն շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանին մարդասիրական օգնության համար, առաջին հերթին՝ Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցում։
Սեյմուր Մարդալիևը, իր հերթին նշել է Ադրբեջանի պատրաստակամությունը՝ ուժեղացնելու Ուկրաինային ցուցաբերվող գործնական օգնությունը և ամրապնդելու Բաքվի և Կիևի միջև համագործակցությունը։

• Украина выразила благодарность Азербайджану за гуманитарную помощь
Заместитель министра иностранных дел Украины Александр Мищенко встретился с послом Азербайджана в этой стране Сеймуром Мардалиевым.
Как сообщает Report, собеседники подтвердили взаимную поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины и Азербайджана, а также обменялись мнениями по приоритетным направлениям двустороннего сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
Стороны обсудили также взаимодействие в рамках международных организаций. В контексте председательства Азербайджана в Организации за демократию и экономическое развитие – ГУАМ дипломаты сконцентрировали внимание на вопросе созыва очередного заседания Совета министров иностранных дел ГУАМ.
А.Мищенко поблагодарил Азербайджан за оказанную гуманитарную помощь, прежде всего для энергетической системы Украины и восстановления гражданской инфраструктуры.
Со своей стороны, Сеймур Мардалиев отметил готовность Азербайджана и дальше усиливать практическую помощь Украине и укреплять сотрудничество между Баку и Киевом.