09 Հունվարի 2026 - 17:12
Պետական անվտանգության ծառայության կողմից՝ Ադրբեջանի Հանրապետության ազգային անվտանգության դեմ ուղղված օտարերկրյա հետախուզական ծառայությունների հետախուզական և դիվերսիոն գործողությունները բացահայտելու և կանխելու նպատակով՝ Պետական անվտանգության ծառայության կողմից անցկացված քննչական գործողությունների ընթացքում դավաճանության հիմնավոր կասկածներ են առաջացել՝ 1969 թվականին ծնված, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Սիյաֆաթ Հեյդար օղլու Ֆարզալիևի նկատմամբ:
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են՝ Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության մամուլի ծառայությունից:
Քննությունը պարզել է, որ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության բնակիչ Սիյաֆաթ Ֆարզալիևը, գտնվելով օտարերկրյա պետությունում, գաղտնի համագործակցել է այդ երկրի հետախուզական ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ՝ նյութական շահույթ ստանալու նպատակով։ Երկիր վերադառնալուց հետո, նրանց ցուցումով, նա՝ Նախչըվան քաղաքում և Շահբուզի շրջանում գտնվող ռազմական և այլ ռազմավարական նշանակություն ունեցող օբյեկտների տեսանկարահանումներ է կատարել, որոնք այնուհետև հանձնել է օտարերկրյա հետախուզական ծառայությունների ներկայացուցիչներին։
Վերոնշյալ անձի բնակության վայրի բնակարանի խուզարկության ժամանակ՝ հայտնաբերվել և առգրավվել են նաև՝ «Կալաշնիկով» մակնիշի ավտոմատ զենքի առանձին մասեր։
Սիյաֆաթ Ֆարզալիևին մեղադրանք է առաջադրվել՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 228.1 (հրազենի, դրա բաղադրիչների, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի և սարքերի անօրինական ձեռքբերում, փոխանցում, վաճառք, պահպանում, փոխադրում կամ կրում) և 274 (պետական դավաճանություն) հոդվածներով, և դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։

• СГБ: Гражданин Азербайджана работал на иностранные спецслужбы
В ходе оперативно-следственных мероприятий, проводимых Службой Государственной Безопасности по выявлению и предотвращению разведывательно-подрывной деятельности иностранных спецслужб, направленной против национальной безопасности Азербайджанской Республики, возникли обоснованные подозрения в государственной измене в отношении гражданина Азербайджанской Республики, 1969 года рождения Фарзалиева Сияфата Гейдар оглу.
Об этом Armenia.Az сообщили в пресс-службе СГБ Азербайджана.
Следствием было установлено, что Сияфат Фарзалиев, житель Нахчыванской Автономной Республики, находясь на территории иностранного государства, вступал в тайное сотрудничество за материальную выгоду с представителями спецслужб этого государства, а после возвращения в страну по их указанию, сделав видеосъемки военных и других стратегически важных объектов, расположенных на территории города Нахчыван и Шахбузского района, передавал представителям иностранных спецслужб.
Также в ходе обыска квартиры, где проживало упомянутое лицо, были обнаружены и изъяты отдельные части автоматического оружия типа «Калашников».
Сияфату Фарзалиеву предъявлено обвинение по статьям 228.1 (незаконное приобретение, передача, продажа, хранение, транспортировка или ношение огнестрельного оружия, его компонентов, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств) и 274 (государственная измена) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, и по решению суда в отношении него была избрана мера пресечения в виде ареста.