09 Հունվարի 2026 - 13:11
2025թ. Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղու միջոցով Հայաստան է մտել 6580 տոննա հացահատիկ, որից 1000 տոննան ղազախական և 5580 տոննան՝ ռուսական, ինչպես նաև 1210 տոննա ադրբեջանական բենզին։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական մամուլին, այս մասին գրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«2026թ. հունվարի 8-ի դրությամբ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղու միջոցով Հայաստան է մտել 8485 տոննա ռուսական հացահատիկ և 4103 տոննա ճանապարհին է, ինչպես նաև ճանապարհին է 7600 տոննա ադրբեջանական նավթամթերք, որից 6100 տոննան բենզին է, 1500 տոննան՝ դիզել։
Ինչպես նշել էի նախորդիվ, ակնկալվում է մինչև 80 դրամ բենզինի և դիզելի գնանկում 1 լիտրի համար՝ նախորդ ամսվա գների համեմատ։ Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այս զարգացումներով պայմանավորված, նավթամթերք վաճառող մյուս ընկերությունները ևս աշխատում են գների իջեցման ուղղությամբ»,- գրել է նախարարը։

• Министр Папоян о поставках азербайджанского топлива и транзите зерна
В 2025 году через территорию Азербайджана железнодорожным путем в Армению поступило 6580 тонн зерна, из которых 1000 тонн — казахстанское и 5580 тонн — российское, а также 1210 тонн азербайджанского бензина.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил министр экономики РА Геворг Папоян.
«По состоянию на 8 января 2026 года через территорию Азербайджана железнодорожным путем в Армению ввезено 8485 тонн российского зерна, еще 4103 тонны находятся в пути. Также в пути находятся 7600 тонн азербайджанских нефтепродуктов, из которых 6100 тонн — бензин, а 1500 тонн — дизельное топливо.
Как я отмечал ранее, ожидается снижение цен на бензин и дизельное топливо до 80 драмов за литр по сравнению с ценами прошлого месяца.
Рад сообщить, что в связи с этими событиями другие компании, торгующие нефтепродуктами, также работают над снижением цен», — написал он.