09 Հունվարի 2026 - 12:27
Արևմտյան երկրները չպետք է փորձեն միջամտել Մերձկասպյան պետությունների քաղաքականությանը, որոնք ձգտում են ինքնուրույն լուծել տարածաշրջանային խնդիրները։
Այս մասին TASS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ ընդգծել է բացառապես հինգ երկրների միջև համագործակցության շրջանակը պահպանելու անհրաժեշտությունը», - ասել է նա։ «Թեհրանի մոտեցումը, ինչպես նաև Մոսկվայի մոտեցումը, հիմնված է այն սկզբունքի վրա, որ Կասպից ծովի անվտանգությունն ու ռեսուրսների կառավարումը պետք է իրականացվի Մերձկասպյան պետությունների կողմից՝ առանց արտատարածաշրջանային և արտասահմանյան տերությունների միջամտության»։
Ջալալիի խոսքով՝ հինգ Մերձկասպյան պետությունները համագործակցության մի քանի ուղղություններ են իրականացնում այս խնդիրը լուծելու համար. տարածաշրջանային համագործակցության ինստիտուտների ամրապնդում, ինչպիսիք են արտաքին գործերի նախարարների պարբերական հանդիպումները և Մերձկասպյան պետությունների գագաթնաժողովները՝ անվտանգության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և տնտեսության ոլորտներում գործողությունները համակարգելու համար։

09 Января 2026 - 10:00
Страны Запады не должны пытаться вмешаться в политику прикаспийских государств, стремящихся к самостоятельному решению региональных вопросов.
Об этом в интервью ТАСС по итогам года заявил посол Ирана в Москве Казем Джалали.
«Исламская Республика Иран всегда подчеркивала необходимость сохранения рамок сотрудничества исключительно между пятью странами, — сказал он. — Подход Тегерана, как и подход Москвы, основан на принципе, согласно которому безопасность и управление ресурсами Каспийского моря должны осуществляться прикаспийскими государствами без вмешательства со стороны внерегиональных и иностранных держав».
По словам Джалали, пять прикаспийских государств реализуют несколько направлений сотрудничества для решения этой проблемы: укрепление региональных институтов сотрудничества, таких как периодические встречи министров иностранных дел и саммиты прикаспийских прибрежных государств с целью координации действий в области безопасности, охраны окружающей среды и экономики.
«Разработка общих правовых рамок — на основе Конвенции о правовом статусе Каспийского моря, подписанной в 2018 году, для предотвращения военного присутствия в море государств, не являющихся прикаспийскими», — добавил посол.