• Ադրբեջանն ու Իսրայելը քննարկել են ԱԲ և կիբերանվտանգության ոլորտներում համագործակցությունը
Ադրբեջանն ու Իսրայելը քննարկել են թվային զարգացման, տրանսպորտի և նորարարությունների ոլորտներում համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը՝ հղում անելով թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանը, քննարկումները տեղի են ունեցել փոխնախարար Սամիր Մամեդովի և Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպան Ռոնեն Կրաուսի հանդիպման ժամանակ։
Հանդիպման ընթացքում դիտարկվել են գործընկերության առանցքային ուղղությունները, այդ թվում՝ քաղաքային շարժունակությունը, տրանսպորտի թվայնացումը, արհեստական բանականության կիրառումը, նորարարական ձեռներեցության և ստարտափների զարգացումը, կիբերանվտանգության ոլորտում աջակցության մեխանիզմները, ինչպես նաև մարդկային կապիտալի ձևավորումը՝ ժամանակակից թվային գիտելիքներով և հմտություններով։
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել անցյալ տարվա նոյեմբերի 20-ին կայացած Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև համատեղ հանձնաժողովի 4-րդ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի և հեռանկարների վերաբերյալ։

• Азербайджан и Израиль обсудили сотрудничество в области искусственного интеллекта и кибербезопасности
09 Января 2026 - 09:44
Азербайджан и Израиль обсудили приоритетные направления сотрудничества в сфере цифрового развития, транспорта и инноваций.
Как сообщает Report со ссылкой на Министерство цифрового развития и транспорта, обсуждения состоялись в ходе встречи заместителя министра Самира Мамедова с послом Израиля в Азербайджане Роненом Краусом.
В ходе встречи были рассмотрены ключевые направления партнерства, включая городскую мобильность, цифровизацию транспорта, применение искусственного интеллекта, развитие инновационного предпринимательства и стартапов, механизмы поддержки в сфере кибербезопасности, а также формирование человеческого капитала с современными цифровыми знаниями и навыками.
Стороны также обменялись мнениями о ходе и перспективах реализации договоренностей, достигнутых в рамках 4-го заседания Совместной комиссии между Азербайджаном и Израилем, состоявшегося 20 ноября прошлого года.
Отдельно была представлена информация о деятельности Азербайджанского центра кибербезопасности, созданного совместно с израильским Technion Institute, а также о работе Центра передового опыта «Vistar», учрежденного в декабре прошлого года при сотрудничестве Агентства инноваций и цифрового развития, «Азеркосмос» и Israel Aerospace Industries.