• Մամուլ. Ադրբեջանի ընտրությունը որպես WUF13-ի հյուրընկալող երկիր՝ նրա քաղաքաշինական փորձի ճանաչումն է
08 Հունվարի 2026 - 13:24
Ադրբեջանի ընտրությունը որպես 13-րդ Համաշխարհային քաղաքային ֆորումի (WUF13) հյուրընկալող երկիր, որը տեղի կունենա 2026 թվականի մայիսին, երկրի հարուստ ճարտարապետական ժառանգության և դինամիկ զարգացող ժամանակակից քաղաքաշինական նախաձեռնությունների եզակի համադրության ճանաչումն է։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասվում է ճարտարապետների, ինտերիերի դիզայներների և կառուցապատողների համար մասնագիտացված Architecture Update ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ WUF13-ի նախաշեմին Ադրբեջանը 2026 թվականը հայտարարել է «Քաղաքաշինության և ճարտարապետության տարի»։
«Այս որոշումը ձևավորում է քաղաքաշինական քաղաքականության, ճարտարապետական մշակույթի և կայուն զարգացման ազգային շրջանակ, որը արտացոլում է Ադրբեջանի ակտիվ մասնակցությունը միջազգային քաղաքաշինական նախաձեռնություններին։ Ընդ որում, փաստաթուղթը նպատակ ունի պահպանել երկրի դարավոր ավանդույթները՝ միաժամանակ ինտեգրելով ժամանակակից մոտեցումները արդիական սոցիալական, բնապահպանական և տարածական մարտահրավերներին դիմակայելու համար», - նշվում է նյութում։

• СМИ: Выбор Азербайджана для проведения WUF13 — признание его градостроительного опыта
Выбор Азербайджана в качестве страны-хозяйки 13-го Всемирного форума по городскому развитию (WUF13), который состоится в мае 2026 года, является признанием уникального синтеза богатого архитектурного наследия страны и ее динамично развивающихся современных градостроительных инициатив.
Как сообщает Report, об этом говорится в материале специализированного журнала для архитекторов, дизайнеров интерьеров и девелоперов Architecture Update.
Издание напоминает, что Азербайджан объявил 2026 год «Годом градостроительства и архитектуры» в преддверии проведения WUF13 в Баку.
«Это решение формирует национальную рамочную программу в сфере градостроительной политики, архитектурной культуры и устойчивого развития, отражая активное участие Азербайджана в международных инициативах по развитию городов. При этом документ нацелен на сохранение многовековых традиций страны с одновременной интеграцией современных подходов к решению актуальных социальных, экологических и пространственных вызовов», — говорится в материале.
Architecture Update также обращает внимание на то, что в Азербайджане расположены несколько объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО, включая Ичеришехер, дворцовый комплекс Ширваншахов и Девичью башню в Баку, а также исторический центр Шеки с ханским дворцом.