• Համաշխարհային բանկի զեկույց. Ադրբեջանը ընդգրկվել է՝ ինտերնետային ծառայությունների արդյունավետության թոփ 5-յակում
06 Հունվարի 2026 - 17:22
Համաշխարհային բանկի Business Ready (B-READY-2025) զեկույցի համաձայն՝ Ադրբեջանը ինտերնետային ծառայությունների գործառնական արդյունավետության ցուցանիշով ստացել է 31.05 միավոր՝ զբաղեցնելով 5-րդ տեղը աշխարհի 101 երկրների շարքում։
Ինչպես Armenia.az-ին հայտնել են տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների գործակալությունից (ՏՀՏ) մեր երկիրը միաժամանակ ընդգրկվել է թոփ 30-ում՝ կոմունալ ծառայությունների ոլորտում կարգավորման (17-րդ տեղ՝ 30.83 միավորով) և կառավարման/թափանցիկության (27-րդ տեղ՝ 29.17 միավորով) որակի ցուցանիշներով։ Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանը կոմունալ ծառայությունների ցուցանիշով զբաղեցրել է 25-րդ տեղը (83.05 միավոր)՝ առաջ անցնելով տարածաշրջանի մյուս երկրներից։
Business Ready վարկանիշը հիմնված է՝ պետական ծառայությունների որակը չափող միջազգային մեթոդաբանության վրա։

• Отчет Всемирного банка: Азербайджан вошел в топ-5 стран по эффективности интернет-услуг
Согласно отчету Всемирного банка Business Ready (B-READY-2025), по показателю операционной эффективности интернет-услуг Азербайджан набрал 31,05 балла и занял 5-е место среди 101-й страны мира.
Как сообщили Armenia.Az в Агентстве информационно-коммуникационных технологий, одновременно наша страна вошла в ТОП-30 по показателям качества регулирования (17-е место с 30,83 балла) и управления/прозрачности (27-е место с 29,17 балла) в секторе коммунальных услуг. В целом по индикатору коммунальных услуг Азербайджан занял 25-е место (83,05 балла), опередив страны региона.
Рейтинг Business Ready основан на международной методологии, измеряющей качество государственных услуг.