• Վերջին յոթ տարիների ընթացքում իրականացվել է սոցիալական բարեփոխումների հինգ փաթեթ. Ալիև
Մեր ամբողջ քաղաքականությունը և՛ սոցիալական, և՛ ներդրումային ուղղվածություն ունի։ Այս երկու ոլորտների միջև պետք է լինի նուրբ հավասարակշռություն։
Նա ընդգծել է, որ անցկացնելով տնտեսական բարեփոխումներ և իրականացնելով նավթագազային նախագծեր, Ադրբեջանը ստացված եկամուտները հիմնականում ուղղորդել է սոցիալական ոլորտ. «Օկուպացիայի ընթացքում մեր հիմնական միջոցներն ուղղվել են ռազմական ծախսերին, հետո գալիս էին կրթության ծախսերը, ապա ներքին տեղահանված անձանց համար նախատեսված ծախսերը։ Այլ կերպ ասած, օկուպացիայի ընթացքում մենք նոր տներ և բնակարաններ ենք տրամադրել ավելի քան 300 000 տեղահանված անձանց, և կառուցվել է ավելի քան 100 նոր ավան»։
Նշելով, որ այս ոլորտում ժամանակին գոյություն ունեցած խախտումներն ու անարդարությունները վերացվում են, և որ ներդրվում է թափանցիկ մեխանիզմ, Ադրբեջանի նախագահն ասել է. «Սա մեզ թույլ տվեց իրականացնել սոցիալական բարեփոխումների մի քանի լուրջ փաթեթ։ Ավելի ճշգրիտ, վերջին յոթ տարիների ընթացքում իրականացվել է սոցիալական բարեփոխումների հինգ փաթեթ։ Դրանք ընդգրկում են 4 միլիոն մարդու, իսկ դրանց իրականացման համար հատկացված միջոցների չափը կազմում է մոտավորապես 8 միլիարդ մանաթ»։

• Алиев: За последние семь лет было реализовано 5 пакетов социальных реформ
Вся наша политика как социально направленная, так и ориентированная на инвестиции. Между этими двумя направлениями должен быть очень чувствительный баланс.
Подчеркнув, что Азербайджан, проводя экономические реформы, реализуя нефтегазовые проекты, в первую очередь направлял полученные доходы в социальную сферу, глава государства отметил: «В период оккупации наши основные расходы шли на затраты военного назначения, затем были расходы на образование, а следом - расходы, предназначенные для вынужденных переселенцев. То есть в период оккупации мы обеспечили новыми домами, квартирами более 300 тысяч переселенцев, было построено более 100 новых городков».
Отметив, что существовавшие в свое время нарушения, несправедливость в этой сфере устраняются, применяется прозрачный механизм, президент Азербайджана сказал: «Это позволило нам реализовать несколько серьезных пакетов социальных реформ. Точнее, за последние семь лет было реализовано 5 пакетов социальных реформ. Они охватывают 4 млн человек, а объем средств, направленных на их реализацию, составляет примерно 8 млрд манатов».