• Ադրբեջանի նախագահը՝ ոսկու պաշարների ավելացման մասին
Անցյալ տարի մենք նաև ռազմավարական որոշում կայացրեցինք երկրի ոսկու պաշարները մեծացնելու վերաբերյալ: Մենք հստակ տեսնում էինք աշխարհաքաղաքական զարգացումները, և ես լիովին վստահ էի, որ ոսկու գինը կբարձրանա: Եվ այն կտրուկ աճեց:
Ընդգծելով, որ այս որոշումը զգալի եկամուտ է ապահովել Ադրբեջանի համար, պետության ղեկավարը նշել է. «Մեր ոսկու պաշարների ավելացման շնորհիվ մեր Պետական նավթային հիմնադրամը միայն դրանից ավելի քան 10 միլիարդ դոլար է վաստակել: Բայց եթե գինը նվազի, իհարկե, մեր պաշարները կնվազեն: Հետևաբար, մեր պաշարները ներկայումս ամեն օր փոխվում են: Այսօր դրանք, հավանաբար, կազմում են 84 կամ 83 միլիարդ դոլար: Վաղը կկազմեն 85 միլիարդ դոլար: Դրանով հանդերձ, սրանք աշխարհում մեկ շնչի հաշվով ամենաբարձր պաշարներից են»:

06 Января 2026 - 09:16
В прошлом году мы также приняли стратегическое решение увеличить золотые резервы страны. Мы ясно видели геополитическое развитие событий, и я был абсолютно уверен, что цена на золото будет расти. И она взлетела до небес.
Подчеркнув, что это решение принесло Азербайджану значительный доход, глава государства отметил: «Благодаря увеличению наших золотых резервов, наш Государственный нефтяной фонд заработал более 10 миллиардов долларов США только за счет этого. Но если цена упадет, конечно, наши резервы уменьшатся. Поэтому сейчас наши резервы меняются каждый день. Сегодня, вероятно, они составляют 84 или 83 миллиарда долларов. Завтра будет 85 миллиардов. Но тем не менее это одни из самых высоких резервов на душу населения в мире».