25 Դեկտեմբերի 2025 - 18:43
2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ի դրությամբ՝ Ադրբեջանում և հարևան երկրներում գրանցվել է 19 զգացվող երկրաշարժ։
Report-ի հաղորդմամբ, Այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԱԳԱԱ) Հանրապետական սեյսմոլոգիական ծառայության կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Գուրբան Եթիրմիշլին՝ ԱԳԱԱ-ի Երկրի գիտությունների մասին բաժնի նիստում:
Նրա խոսքով՝ նշված ժամանակահատվածում միայն Ադրբեջանում գրանցվել է 5543 ցնցում, իսկ հարևան երկրների հաշվով՝ 8993։
«Դրանցից 75-ը ունեցել են 3-ից մեծ մագնիտուդ։ Տարվա ընթացքում սեյսմիկ կայանները նույնպես գրանցել են մոտ 2400 ցնցումներ», - նշել է նա։

25 Декабря 2025 - 16:43
В Азербайджане и на территориях соседних государств по состоянию на 25 декабря 2025 года зафиксировано 19 ощутимых землетрясений.
Как сообщает Report, об этом заявил генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) Гурбан Йетирмишли на заседании отделения наук о Земле НАНА.
По его словам, за указанный период только на территории Азербайджана было зафиксировано 5543 подземных толчка, а с учетом территорий соседних государств — 8993.
«Из них 75 имели магнитуду выше 3 баллов. В течение года сейсмическими станциями также зарегистрировано около 2 400 подземных колебаний», — отметил он.