• Դավուդ Ռուստամովը պատմել է Ադրբեջանի դեմ կիբերհարձակումների կանխարգելման մասին
Այս տարի Ադրբեջանի դեմ իրականացված կիբերհարձակումների շարքում գերակշռում են՝ պետական մակարդակով հովանավորվող առաջադեմ մշտական սպառնալիքները (APT):
Report-ի համաձայն, այս մասին հայտարարել է Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) Ազգային կիբերանվտանգության կենտրոնի ղեկավար Դավուդ Ռուստամովը՝ Ադրբեջանի կիբերանվտանգության կազմակերպությունների ասոցիացիայի (AKTA) տարեկան գործունեության ամփոփման միջոցառման ժամանակ։
Նրա խոսքով, 2025 թվականին նշվում է փրկագին պահանջող ծրագրերի հարձակումների անկում. «Մենք համագործակցում ենք համապատասխան պետական մարմինների հետ՝ APT հարձակումները հետաքննելու և կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկելու համար՝ դրանց տարածումը այլ կազմակերպություններում և կարևորագույն ենթակառուցվածքներում կանխելու համար»։
Ռուստամովը նշել է, որ այս տարի ընդլայնվել է չարամիտ ծրագրերի տեղեկատվության փոխանակման հարթակը (MISP). «Այս տարի հինգ երկրների հետախուզական գործակալություններ արդեն լիովին միացել են այս տեղեկատվության փոխանակման հարթակին, որը կառուցված է MISP-ի վրա։ Նրանցից ստացված կիբերսպառնալիքի ցուցանիշները արագորեն տարածվել են շահագրգիռ կողմերի շրջանում»։
Ռուստամովը նշել է, որ այս տարի ընդլայնվել է վնասակար ծրագրերի մասին տեղեկատվության փոխանակման հարթակը (MISP). «Այս տարի հինգ երկրների հատուկ ծառայությունները արդեն լիովին միացել են MISP-ի հիման վրա կառուցված այս տեղեկատվության փոխանակման հարթակին: Նրանցից ստացված կիբերսպառնալիքների ցուցանիշները արագորեն տարածվել են շահագրգիռ կողմերի շրջանում»:

19 Декабря 2025 - 09:23
Среди осуществленных против Азербайджана в этом году кибератак преобладают APT-угрозы (Advanced Persistent Threat), поддерживаемые на государственном уровне.
Как сообщает Report, об этом заявил начальник Национального центра кибербезопасности Службы государственной безопасности (СГБ) Давуд Рустамов на мероприятии по подведению итогов годовой деятельности Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана (АКТА).
По его словам, в 2025 году отмечается снижение атак типа Ransomware: «Мы совместно с соответствующими государственными органами проводим расследование APT-атак, а также предпринимаем превентивные меры для предотвращения их перехода на другие организации и критическую инфраструктуру».
Рустамов отметил, что в этом году Платформа для обмена информацией о киберугрозах (Malware Information Sharing Platform - MISP) была расширена: «К этой платформе обмена информацией, построенной на основе MISP, в этом году уже полностью подключились спецслужбы пяти государств. Полученные от них индикаторы киберугроз были своевременно распространены между заинтересованными сторонами».
Напомним, что созданная в 2023 году MISP позволяет осуществлять обмен вредоносными IP-адресами и доменными именами, нежелательными файлами и их идентификационными значениями и т.п. между субъектами критической информационной инфраструктуры страны. Эта платформа также является инструментом совместной борьбы с киберугрозами с партнерскими иностранными спецслужбами.