• Ադրբեջանն ու ՆԱՏՕ-ն քննարկել են ռազմական կրթության և պատրաստության ոլորտում համագործակցությունը
Բաքվում «ՆԱՏՕ-ի 16-րդ օրերի» շրջանակներում Ադրբեջան է այցելել Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Միացյալ ուժերի գերագույն հրամանատարության (SHAPE) շտաբի պետի տեղակալ, գործընկերության վարչության պետ, կոնտր-ադմիրալ Յուսուֆ Կարագյուլեի գլխավորած պատվիրակությունը։
Պաշտպանության նախարարությունից Armenia.az-ին հայտնել են, որ այցի նպատակն է Դաշինքի հետ Ադրբեջանի համագործակցության զարգացումը, գործընկերության ծրագրերով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը և փորձի փոխանակումը։
Պատվիրակությունը բանակցություններ է վարել պաշտպանական գերատեսչությունում և Հեյդար Ալիևի անվան ռազմական ինստիտուտում, ինչպես նաև այցելել է Ցամաքային և Ռազմածովային ուժերի զորամասեր։ Հանդիպումների ընթացքում նշվել է Ադրբեջանի ներդրումը միջազգային անվտանգության մեջ և ադրբեջանական բանակի զինծառայողերի կարևոր դերը խաղաղապահ առաքելություններում։ Ընդգծվել է Ադրբեջանի ակտիվ մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին, ինչպես նաև մեր երկրի նվաճումները «Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգ» ծրագրի շրջանակներում։

13 Декабря 2025 - 10:22
В рамках «16-х дней НАТО» в Баку делегация во главе с заместителем начальника штаба верховного главнокомандования объединённых вооружённых сил НАТО в Европе (SHAPE) — начальником департамента партнёрства контр-адмиралом Юсуфом Карагюлле посетила с визитом Азербайджан.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, цель визита — развитие сотрудничества Азербайджана с альянсом, выполнение обязательств по программам партнёрства и обмен опытом.
Делегация провела переговоры в оборонном ведомстве, Военном институте имени Гейдара Алиева, посетила воинские части сухопутных войск и военно-морских сил. На встречах был отмечен вклад Азербайджана в дело обеспечения международной безопасности, важная роль личного состава азербайджанской армии в миротворческих миссиях. Было подчёркнуто активное участие Азербайджана в программе НАТО «Партнёрство во имя мира», а также достижения нашей страны в рамках программы «Концепция оперативных возможностей».
Была отмечена важность сотрудничества Азербайджана и НАТО в сфере военного образования и военной подготовки, подчёркнуто, что участие азербайджанских офицеров в учениях НАТО способствует совершенствованию их оперативных и управленческих навыков.