• Ի.Ալիևը շնորհավորել է Բերդըմուհամեդովին՝ Թուրքմենստանի մշտական ​​չեզոքության ճանաչման 30-ամյակի կապակցությամբ Պաշտոնական տարեգրություն
11 Դեկտեմբերի 2025 - 15:10
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր զանգահարել է՝ Թուրքմենստանի Խալք Մասլահաթի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովին։
Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովին՝ Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության ճանաչման 30-ամյակի կապակցությամբ և հետագա հաջողություններ մաղթել եղբայրական երկրին։
Հիշեցնելով, որ դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանում նշվում է Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի Հիշատակի օրը, նախագահը հայտնել է, որ այդ պատճառով չի կարողանա մասնակցել՝ Թուրքմենստանի չեզոքության ճանաչման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներին։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի վարչապետը կմասնակցի այդ միջոցառումներին։
Հղում անելով Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի փոխնախագահ Լեյլա Ալիևայի վերջերս Թուրքմենստան կատարած այցին՝ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել՝ ադրբեջանական պատվիրակությանը ցուցաբերված ուշադրության և հյուրընկալության համար։ Պետության ղեկավարը բարձր է գնահատել՝ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի և Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովի անվան կարիքավոր երեխաներին օգնելու բարեգործական հիմնադրամի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը՝ որպես մեր երկրների միջև համագործակցության ևս մեկ ապացույց։
Ադրբեջանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Թուրքմենստանին՝ Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների խորհրդակցական հանդիպմանը մեր երկրի մասնակցությանը ցուցաբերած անվերապահ և համապարփակ աջակցության համար։
Իլհամ Ալիևը խնդրել է իր ողջույններն ու շնորհավորանքները փոխանցել Թուրքմենստանի նախագահ Սարդար Բերդըմուհամեդովին։
Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը շնորհակալություն է հայտնել հեռախոսազրույցի համար և ցավակցություն հայտնել՝ մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի հիշատակի օրվա կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ Հեյդար Ալիևը ականավոր դեմք էր, որի հիշատակը միշտ վառ կմնա։ Խալք Մասլահաթի նախագահը ընդգծել է, որ Հեյդար Ալիևը մեծ դեր է խաղացել մեր երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում։
Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը շնորհավորել է Ադրբեջանին՝ Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների խորհրդակցական հանդիպմանը լիարժեք մասնակցության կապակցությամբ և ընդգծել, որ Թուրքմենստանը միշտ աջակցել է այս հարցին։

11 Декабря 2025 - 13:02
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня позвонил председателю Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову.
Ильхам Алиев поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с 30-летием признания постоянного нейтралитета Туркменистана и пожелал братской стране дальнейших успехов.
Напомнив, что 12 декабря в Азербайджане отмечается День памяти общенационального лидера Гейдара Алиева, президент сообщил, что по этой причине не сможет участвовать в мероприятиях, посвящённых 30-й годовщине признания нейтралитета Туркменистана, и подчеркнул, что на этих мероприятиях будет присутствовать премьер-министр Азербайджана.
Коснувшись недавнего визита в Туркменистан вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, Ильхам Алиев выразил благодарность за внимание и гостеприимство, оказанные азербайджанской делегации. Глава государства оценил меморандум о взаимопонимании, подписанный Фондом Гейдара Алиева и Благотворительным фондом помощи нуждающимся в заботе детям имени Гурбангулы Бердымухамедова, как очередной показатель сотрудничества наших стран.
Президент Азербайджана поблагодарил за однозначную и всеобъемлющую поддержку Туркменистаном участия нашей страны в консультативной встрече глав государств Центральной Азии.
Ильхам Алиев попросил передать его приветствия и поздравления президенту Туркменистана Сардару Бердымухамедову.
Гурбангулы Бердымухамедов поблагодарил за телефонный звонок и выразил соболезнования в связи с Днём памяти великого лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что Гейдар Алиев был выдающейся личностью, чью память чтут с глубоким уважением. Председатель Халк Маслахаты подчеркнул, что Гейдар Алиев сыграл большую роль в развитии отношений между нашими странами.
Гурбангулы Бердымухамедов поздравил Азербайджан с полноправным участием в консультативной встрече глав государств Центральной Азии, подчеркнул, что Туркменистан всегда поддерживал этот вопрос.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями о вопросах, представляющим взаимный интерес, и о будущих контактах.