11 Դեկտեմբերի 2025 - 12:39
Դեկտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռամիլ Ուսուբովը Բաքվում հանդիպել է իր ուզբեկ գործընկեր Վիկտոր Մահմուդովի հետ։
Armenia.az-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը նշվել է համագործակցության կարևորությունը աճող համաշխարհային դիմակայությունների, ռազմական և քաղաքական մարտահրավերների և սպառնալիքների ֆոնին։ Ընդգծվել է, որ նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Շավքաթ Միրզիյոևի քաղաքական կամքին համապատասխան՝ Ադրբեջանն ու Ուզբեկստանը զարգացնում են ռազմավարական գործընկերությունը և արդյունավետ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով։
Կողմերն ընդգծել են ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում կապերի հետագա ամրապնդման և ընդլայնման կարևորությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ դա կբացի նոր հնարավորություններ Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում կայունության և անվտանգության ապահովման համար։

11 Декабря 2025 - 10:29
10 декабря секретарь Совета безопасности Азербайджана Рамиль Усубов встретился в Баку со своим узбекским коллегой Виктором Махмудовым.
Как сообщили Armenia.Az в Совбезе, на встрече была отмечена важность сотрудничества на фоне усиливающихся в мире противостояний, военных и политических вызовов и угроз. Было подчёркнуто, что в соответствии с политической волей президентов Ильхама Алиева и Шавката Мирзиёева, Азербайджан и Узбекистан развивают стратегическое партнёрство и эффективное взаимодействие по самым разным направлениям.
Стороны заявили о важности дальнейшего укрепления и расширения связей в военной и военно-технической сферах, выразив уверенность, что это откроет новые возможности для обеспечения стабильности и безопасности в регионах Южного Кавказа и в Центральной Азии.