• Ադրբեջանական մշակույթը միավորում է ողջ ադրբեջանական հասարակությանը. նախարար
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է մշակույթի նախարար Ադիլ Քարիմլին «Մշակույթ և իրավունք. ժամանակակից մարտահրավերներ» թեմայով ֆորումում։
Նրա խոսքով՝ նոր մոտեցումների մանրամասները շուտով կհայտարարվեն։
Քարիմլին նաև նշել է, որ Ադրբեջանն ունի հարուստ մշակույթ, որը նշանակալի և հիմնարար դեր է խաղացել իր պետականության ձևավորման գործում։
Նախարարը նաև անդրադարձել է մշակույթի և իրավունքի կապի հարցին. «Մշակույթի հասկացությունը ընկած է ամեն ինչի հիմքում, մեր մշակութային արժեքները պետք է հաշվի առնվեն նաև իրավական համակարգում, և օրենսդրությունը պետք է մշակվի այս հիմքի վրա։ Ինչ վերաբերում է հասարակության շրջանում մշակութային հասկացությունների քարոզչությանը, մշակութային ինքնությունը ձևավորվում է պատմականորեն, և մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է հպարտանա դրանով և միասին պայքարի այն ուժերի դեմ, որոնք ձգտում են մեզ բաժանել դրանից։ Որովհետև ադրբեջանական մշակույթը միայն նախարարության կամ մշակութային գործիչների պատասխանատվությունը չէ։ Դա մի գործընթաց է, որը միավորում է ողջ ադրբեջանական հասարակությանը»։

• Министр: Азербайджанская культура объединяет все азербайджанское общество
Как сообщает Report, об этом заявил министр культуры Адиль Керимли на форуме «Культура и право: современные вызовы».
По его словам, подробности о новых подходах будут обнародованы в ближайшее время.
Керимли также отметил, что Азербайджан обладает богатой культурой, которая сыграла значительную и фундаментальную роль в формировании государственности.
Министр также затронул связь между культурой и правом: «Понятие культуры лежит в основе всего, наши культурные ценности должны учитываться также в правовой системе, и на этой основе должно формироваться законодательство. Что касается вопросов пропаганды культурной концепции в обществе, культурная идентичность формируется исторически, и каждый из нас должен гордиться ею и вместе бороться против сил, которые пытаются отделить нас от нее. Потому что азербайджанская культура — это не только сфера ответственности министерства или деятелей культуры. Это процесс, который объединяет все азербайджанское общество».