• Բաքուն և Վաշինգտոնը քննարկել են «Թրամփի երթուղու» մոտալուտ գործարկումը
ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը հանդիպել է ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի քարտուղարի տեղակալներ Ուիլյամ Քիմմիթի և Ջեֆրի Քեսլերի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ Նաբիևը այս մասին գրել է իր պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում։
«Քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները՝ ընդգծելով Ադրբեջանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրը։ Մենք նաև մտքեր փոխանակեցինք Միջին միջանցքի և Զանգեզուրի միջանցքի զարգացման, ինչպես նաև TRIPP (Թրամփի երթուղի) նախագծի մոտալուտ գործարկման վերաբերյալ», - նշել է Նաբիևը։
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են թվայնացման, արհեստական բանականության և կիբերանվտանգության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։
Ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ամերիկյան արտադրության թվային արտադրանքի Ադրբեջան արտահանման առկա դժվարությունների վերացմանը։

10 Декабря 2025 - 10:55
Министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев в рамках визита в США провел встречу с заместителями секретаря департамента торговли США Уильямом Киммиттом и Джеффри Кесслером.
Как передает Armenia.Az об этом отметил Набиев на своей официальной странице в соцсети Facebook.
«Мы обсудили перспективы сотрудничества между двумя странами, подчеркнув благоприятную среду для инвестиций в Азербайджане. Мы также обменялись мнениями о развитии Среднего коридора и Зангезурского коридора, а также о скором запуске проекта TRIPP («Маршрут Трампа» — прим.)», — отметил Набиев.
Кроме того, стороны обсудили возможности сотрудничества в области цифровизации, искусственного интеллекта и кибербезопасности.
Американская сторона выразила готовность поддержать устранение существующих трудностей в экспорте цифровой продукции американского производства в Азербайджан.