• Փաշինյան. Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը առավելություն է բերում Հարավային Կովկասին և ԵՄ-ին
Այս այցը պատմական է։ Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունները թևակոխում են ռազմավարական գործընկերության փուլ, ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ հանդիպման ժամանակ, գրում է News.am-ը։
«Գերմանիան ՀՀ հիմնական գործընկերներից է ԵՄ-ում, և մենք շահագրգռված ենք փոխշահավետ տնտեսական համագործակցության խորացմամբ»,-նշել է նա։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղությունն առավելություն է բերում ՀՀ-ին, Ադրբեջանին, Հարավային Կովկասին, նաև՝ ԵՄ-ին։
«Հույս ունեմ և համոզված եմ, որ կհասնենք ՀՀ-Թուրքիա սահմանների բացման կետին, դա նշանակում է ուղիղ կապ ԵՄ-ի, այդ թվում՝ Գերմանիայի հետ»,-նշել է նա։

10 Декабря 2025 - 10:43
Это исторический визит. Отношения между Арменией и Германией вступают в фазу стратегического партнерства, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с канцлером Германии Фридрихом Мерцем, пишет News.am.
«Германия — один из основных партнёров Армении в ЕС, и мы заинтересованы в углублении взаимовыгодного экономического сотрудничества», — отметил он.
Пашинян также отметил, что мир с Азербайджаном приносит преимущества Армении, Азербайджану, Южному Кавказу и ЕС.
«Надеюсь и убеждён, что мы дойдём до открытия армяно-турецкой границы, что означает прямую связь с ЕС, включая Германию», — отметил он.