09 Դեկտեմբերի 2025 - 13:48
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Միլլի Մեջլիսի այսօրվա լիագումար նիստում հայտարարել է Տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Ազեր Ամիրասլանովը։
Պատգամավորի խոսքով՝ լրացուցիչ ճշգրտումները ենթադրում են ծախսերի ավելացում մի շարք ոլորտներում։
«Առաջարկվել է պաշտպանության, ազգային անվտանգության, դատական համակարգի, իրավապահ մարմինների և դատախազության ծախսերն ավելացնել 47,8 միլիոն մանաթով», - նշել է Ամիրասլանովը։
Բացի այդ, պարենային անվտանգության շրջանակներում նախատեսվում է 3 միլիոն մանաթ հատկացնել կենդանիների վարակիչ հիվանդությունների դեմ պատվաստմանը և հակահամաճարակային միջոցառումներին, նշել է պատգամավորը։
«Անհրաժեշտություն է առաջացել 1,2 միլիոն մանաթ հատկացնել որոշ պետական մարմինների գործունեության կազմակերպումը բարելավելու և դրանց նյութատեխնիկական կարիքները բավարարելու համար։ Ընդհանուր առմամբ, փոփոխությունները ենադրում են 52 միլիոն մանաթի չափով լրացուցիչ ծախսեր, որոնք կծածկվեն պետական բյուջեի համապատասխան պահուստներից», - հավելել է նա։

• В Азербайджане увеличатся расходы на оборону и нацбезопасность?
Как сообщает Report, об этом заявил председатель парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Амирсланов на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
По словам депутата, дополнительные корректировки предусматривают увеличение расходов по ряду направлений.
«Было предложено увеличить расходы на оборону, национальную безопасность, судебную систему, правоохранительные органы и прокуратуру на 47,8 млн манатов», — отметил Амирсланов.
Кроме того, в рамках обеспечения продовольственной и пищевой безопасности планируется направить 3 млн манатов на вакцинацию животных от инфекционных заболеваний и проведение противоэпизоотических мероприятий, отметил парламентарий.
«Возникла необходимость выделения 1,2 млн манатов для улучшения организации деятельности некоторых госорганов и обеспечения их материально-технических потребностей. Всего изменения предусматривают дополнительные расходы в размере 52 млн манатов, которые будут покрыты за счет соответствующих резервов госбюджета» добавил он.