09 Դեկտեմբերի 2025 - 11:10
Ադրբեջանը Հարավային Կովկասի ամենամեծ տնտեսությունն ունեցող երկիրն է։ Այն գտնվում է Ասիայի և Եվրոպայի խաչմերուկում և ունի հարուստ էներգետիկ ռեսուրսներ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Սլովակիայի նախագահ Պետեր Պելեգրինին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Շատ ուրախ եմ, որ մեր առևտրաշրջանառությունն աճում է, և այս աճը լուրջ է։ Այս ոլորտում կա չօգտագործված ներուժ», - հավելել է Սլովակիայի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ Իլհամ Ալիևի ներկայիս այցը Սլովակիա արտացոլում է Բաքվի և Բրատիսլավայի փոխադարձ շահերը. «Մենք մտադիր ենք հաստատել և զարգացնել ռազմավարական գործընկերություն։ Մեր երկրները բարեկամական հարաբերություններ ունեն։ Սլովակիան Ադրբեջանին համարում է տարածաշրջանում ռազմավարական նշանակություն ունեցող գործընկեր»։

• Пеллегрини: Рад, что растет товарооборот Азербайджана и Словакии
Азербайджан - страна с самой крупной экономикой на Южном Кавказе. Он расположен на пересечении Азии и Европы и обладает богатыми энергетическими ресурсами.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Словакии Петер Пеллегрини, выступая с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым с заявлением для прессы.
«Я очень рад, что наш товарооборот растет, и этот рост серьезный. В данной области есть неиспользованный потенциал», - добавил Петер Пеллегрини.
По его словам, нынешний визит Ильхама Алиева в Словакию отражает взаимные интересы Баку и Братиславы: «Мы намерены наладить стратегическое партнёрство и развивать его. Наши страны связывают дружественные отношения. Словакия считает Азербайджан партнёром, имеющим стратегическое значение в регионе».