• Արաղչի. Երրորդ ուժերը չպետք է վնասեն Բաքվի և Թեհրանի միջև հարաբերություններին
«3+3» տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափը կարևոր դեր է խաղում՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում։
Report-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին՝ Բաքվում իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Իրանցի դիվանագետի խոսքով՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև համագործակցությունը կշարունակի ամրապնդվել նաև ապագայում։
«Այսօր իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ առարկայական բանակցություններ ենք վարել՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի և «3+3» ձևաչափի վերաբերյալ։ Այս ձևաչափը չափազանց կարևոր դեր է խաղում՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում», - հավելել է նա։
Արաղչին նաև ընդգծել է Իրանի շահագրգռվածությունը՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները ամենաբարձր մակարդակով պահպանելու հարցում։
«Մենք նմանատիպ ցանկություն ենք տեսնում նաև Ադրբեջանի կողմից։ Համոզված եմ, որ այդ հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ։ Մենք չպետք է թույլ տանք, որ որևէ երրորդ ուժ վնասի մեր երկկողմ հարաբերություններին», - հավելել է նա։

08 Декабря 2025 - 15:14
Формат регионального сотрудничества «3+3» играет важную роль в обеспечении мира и стабильности на Южном Кавказе.
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Исламской Республики Иран Аббас Арагчи в ходе совместной пресс-конференции со своим азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в Баку.
По словам иранского дипломата, сотрудничество между Азербайджаном и Ираном продолжит укрепляться и в будущем.
«Сегодня с моим азербайджанским коллегой мы провели предметные переговоры относительно региона Южного Кавказа и формата «3+3». Этот формат играет исключительно важную роль в укреплении мира и стабильности в регионе», — добавил он.
Арагчи также подчеркнул, что Иран заинтересован в поддержании отношений с Азербайджаном на самом высоком уровне.
«Мы видим аналогичное стремление и со стороны Азербайджана. Я убежден, что эти отношения продолжат развиваться. Мы не должны позволить каким-либо третьим силам нанести ущерб нашим двусторонним отношениям», — добавил он.