• Բայրամով. Քննարկվել են Ադրբեջանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալի ավելացման քայլերը
Բարձագույն և բարձր մակարդակի այցելությունները զգալի ներդրում են ունենում՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև հարաբերություններում։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ իր իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ երկրներն ունեն խորը պատմական արմատներ. «Ադրբեջանը հետաքրքրված է Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացմամբ։ Այս տարին կարևոր է եղել Ադրբեջանի և Իրանի միջև հարաբերությունների զարգացման համար»։
Նա նշել է, որ այսօրվա հանդիպումների ընթացքում տարբեր ուղություններով քննարկումներ են տեղի ունեցել։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ այսօրվա բանակցությունների ընթացքում իր իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաղչիին տեղեկատվություն է տրամադրել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության օրակարգին վերաբերող գործընթացների հետ կապված։
Նա հավելել է, որ երկկողմ համագործակցությունից բացի, նախարարները քննարկել են՝ տարածաշրջանային մի շարք երկրների հետ եռակողմ համագործակցության ձևաչափերի ընդլայնումը, որոնք ընդգրկում են ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական նախագծեր։
Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ Արաղչին մտքեր են փոխանակել՝ Մերձավոր Արևելքում գործընթացների վերավերյալ: «Մեկ անգամ ևս ընդգծվել է, որ Ադրբեջանն ու Իրանը աջակցում են տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանը»։
Արտաքին գործերի նախարարը հավելել է, որ իր իրանցի գործընկերոջ այս այցը կնպաստի երկու երկրների միջև հարաբերություններին
Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանի և Իրանի միջև երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը ակտիվորեն շարունակվում է։
Բայրամովի խոսքով՝ երկու երկրների միջև տնտեսական հանձնաժողովների աշխատանքը բարձր է գնահատվել այս տարի. «2024 թվականին Ադրբեջանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 650 միլիոն դոլար, իսկ այս տարվա առաջին 10 ամիսներին՝ 520 միլիոն դոլար։ Այսօր մենք քննարկել ենք այս ծավալը մեծացնելու քայլերը։ Նշվել է մի շարք նախագծերի հաջող իրականացումը»:

• Байрамов: Обсуждены шаги по увеличению объема товарооборота между Азербайджаном и Ираном
Визиты на высшем и высоком уровнях вносят существенный вклад в отношения между Азербайджаном и Ираном.
Как сообщает Report, об этом сказал министр иностранных дел Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с иранским коллегой Аббасом Арагчи.
По его словам, между странами существуют глубокие исторические корни: «Азербайджан заинтересован в развитии дружественных отношений с Ираном. Этот год был важным для развития отношений между Азербайджаном и Ираном».
Он отметил, что в рамках сегодняшних встреч прошли обсуждения по различным направлениям.
Глава МИД Азербайджана отметил сообщил, что в ходе сегодняшних переговоров предоставил иранскому коллеге Аббасу Арагчи информацию о процессах, связанных с мирной повесткой между Азербайджаном и Арменией.
По его словам, помимо двустороннего сотрудничества, министры обсудили расширение трехсторонних форматов сотрудничества с рядом стран региона, как с точки зрения политических, так и экономических проектов.
Джейхун Байрамов отметил, что обменялся с Арагчи о процессах на Ближнем Востоке: «Еще раз было подчеркнуто, что Азербайджан и Иран выступают за мир и стабильность в регионе».
Глава МИД добавил, что этот визит иранского коллеги внесет вклад в отношения между двумя странами.
Он также отметил, что двусторонний политический диалог между Азербайджаном и Ираном активно продолжается.
По словам Байрамова, в этом году была высоко оценена работа экономических комиссий между двумя странами: «Товарооборот в 2024 году между Азербайджаном и Ираном составил $650 млн, а за 10 месяцев этого года  $520 млн. Сегодня мы обсудили шаги по увеличению этого объема. Была отмечена успешная реализация ряда проектов».
Министр также добавил, что продолжается строительство автомобильного моста Агбенд-Келале, завершение которого ожидается в следующем году.