• Արաղչի. Բաքուն և Թեհրանը տարաձայնություններ ունեն, բայց մենք ընտրել ենք երկխոսության ուղին
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին՝ Բաքվում իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարի խոսքով՝ Բաքու կատարած իր այցը ռազմավարական նշանակություն ունի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման քննարկման համար։
«Այսօրվա բանակցությունները ընդգրկել են քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներ համագործակցության համար։ Ես նաև հանդիպել եմ նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են բոլոր հիմնական հարցերը։ Մեր երկրներն ունեն բազմաթիվ ընդհանուր շահեր։ Կան նաև որոշակի տարաձայնություններ, բայց մենք մեր բոլոր փոխհարաբերություններում որպես առաջնահերթություն ընտրել ենք երկխոսության ուղին», - հայտարարել է Արաղչին։
Նախարարը հիշեցրել է Իրանի նախագահի այս տարի Ադրբեջան կատարած այցերը. «Մենք նաև անհամբեր սպասում ենք Իլհամ Ալիևին Իրանում»։

• Арагчи: Между Баку и Тегераном есть разногласия, однако мы выбрали путь диалога
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи на совместной пресс-конференции со своим азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в Баку.
По словам главы иранского внешнеполитического ведомства, его визит в Баку имеет стратегическое значение для обсуждения дальнейшего развития двусторонних отношений.
«Сегодняшние переговоры охватили политическую, экономическую, культурную и другие сферы сотрудничества. У меня также состоялась встреча с президентом Ильхамом Алиевым, в рамках которой были затронуты все ключевые вопросы. Между нашими странами существует множество общих интересов. Есть и определенные разногласия, однако мы выбрали путь диалога как приоритетное направление во всех наших взаимоотношениях», — заявил Арагчи.
Министр напомнил о визитах президента Ирана в Азербайджан в этом году: «Мы также с нетерпением ждем Ильхама Алиева в Иране».