08 Դեկտեմբերի 2025 - 13:38
Trend-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բաքվում կայացած «Մաքսային-բիզնես 2025. Երկխոսություն և վստահություն» թեմայով միջոցառման ժամանակ հայտարարել է նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի տնտեսական հարցերի և նորարարական զարգացման քաղաքականության վարչության պետ Շահմար Մովսումովը։
«Այս ոլորտում ձեռք բերված արդյունքներն արդեն տեսանելի են։ 2021-2024 թվականներին ոչ նավթային ոլորտը տարեկան միջինում աճել է 6.7%-ով, իսկ ընդհանուր տնտեսությունում դրա բաժինը հասել է 68%-ի։ Վերջին վեց տարիների ընթացքում ոչ նավթային արտահանումը գրեթե կրկնապատկվել է, ինչը մեր երկրի մրցունակության բարձրացման ցուցիչ է», - ասել է Մովսումովը։

08 Декабря 2025 - 10:38
Как сообщает Trend, об этом заявил помощник президента – заведующий отделом по экономическим вопросам и политике инновационного развития Администрации президента Шахмар Мовсумов на «Таможенном бизнес форуме 2025: диалог и доверие» в Баку.
«Результаты, достигнутые в этом направлении, уже видны. В 2021–2024 годах ненефтяной сектор рос в среднем на 6,7% в год, а его доля в общей экономике увеличилась до 68%. За последние 6 лет ненефтяной экспорт вырос почти вдвое, что является показателем повышения конкурентоспособности нашей страны», – сказал Ш. Мовсумов.