• Բաքվում ընթանում է «Մաքսային-բիզնես» խորագրով ֆորում
Report-ի փոխանցմամբ՝ ֆորումին մասնակցում են Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի տնտեսական հարցերի և նորարարական զարգացման քաղաքականության վարչության ղեկավար Շահմար Մովսումովը, Պետական մաքսային կոմիտեի (ՊՄԿ) նախագահ Շահին Բաղիրովը, bp-ի Կասպյան տարածաշրջանում հաղորդակցության և արտաքին հարաբերությունների գծով փոխնախագահ Բախտիյար Ասլանբեյլին և այլ պաշտոնատար անձինք։
Ֆորումի շրջանակներում կներկայացվեն մաքսային ոլորտում ներդրվող թվային գործիքները, մաքսային ծառայության և համապատասխան պետական մարմինների կողմից արտաքին առևտրային գործառնությունները կարգավորելու և պարզեցնելու համար համատեղ իրականացվող նախագծերը, ինչպես նաև կքննարկվեն մաքսային ընթացակարգերը և բիզնեսին առնչվող գործարքները։
Գործարարների հետ համագործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու և հանրությանը մաքսային ոլորտում ներդրվող նորարարությունների մասին տեղեկացնելու համար Պետական մաքսային կոմիտեն ավանդաբար ամեն տարի կազմակերպում է «Մաքսային-բիզնես» ֆորումը, որին մասնակցում են կառավարության ներկայացուցիչներ, արտաքին առևտրի մասնակիցներ, փորձագետներ և գործընկերներ։

• В Баку проходит форум «Таможня-Бизнес»
Как сообщает Report, в форуме принимают участие помощник президента Азербайджана, заведующий отделом по экономическим вопросам и политике инновационного развития Администрации президента Шахмар Мовсумов, председатель Государственного таможенного комитета (ГТК) Шахин Багиров, вице-президент bp по коммуникациям и внешним связям в Каспийском регионе Бахтияр Асланбейли и другие официальные лица.
В ходе форума планируется презентация цифровых инструментов, внедряемых в таможенной сфере, проектов, совместно реализуемых таможней и соответствующими госорганами по регулированию и упрощению внешнеторговых операций, а также обсуждение таможенных процедур и операций с участием бизнес-субъектов.
В целях дальнейшего расширения сотрудничества с представителями бизнеса и информирования общественности о нововведениях, внедряемых в таможенной сфере, ГТК традиционно ежегодно организует Форум «Таможня-Бизнес» с участием представителей госорганов, участников внешнеторговой деятельности, экспертов и партнеров.