06 Դեկտեմբերի 2025 - 11:44
Սիրիայի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև էներգետիկ միջանցքը կարող է չափազանց շահավետ լինել ապագայում։
«Անադոլու»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը՝ Միլքենի Ինստիտուտի վերլուծական կենտրոնի կողմից կազմակերպված՝ 2025 թվականի Մերձավոր Արևելք-Աֆրիկա գագաթնաժողովում։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարևոր են Ադրբեջանի և Հայաստանի համար։ Դիվանագետի խոսքով՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո, «հույս կլինի հայ-թուրքական սահմանի բացման համար»։
«Կասպիից մինչև Միջերկրական ծով երթուղու երկարացումը ճանապարհը կբացի՝ տարածաշրջանային բոլոր էներգետիկ խնդիրների լուծման համար», - նշել է Բարաքը։

06 Декабря 2025 - 11:12
Энергетический коридор между Сирией и Турцией, а также между Турцией и Азербайджаном может оказаться чрезвычайно прибыльным в будущем.
Как сообщает «Анадолу», об этом заявил посол США в Турции Том Барак на Саммите Ближнего Востока и Африки 2025 года, организованном аналитическим центром Института Милкена.
Он подчеркнул, что отношения с Турцией играют важнейшую роль для Азербайджана и Армении. По словам дипломата, после подписания мирного соглашения между Баку и Ереваном «появится надежда на открытие армяно-турецкой границы».
«Продление маршрута от Каспийского до Средиземного моря откроет путь к решению всех региональных энергетических вопросов», - отметил Барак.