05 Դեկտեմբերի 2025 - 10:57
Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) 32-րդ նիստում հատուկ ուշադրություն է դարձվել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված համաձայնություններին և կողմերի միջև շարունակվող խաղաղության գործընթացին։
Ինչպես հայտնում է Report-ի եվրոպական բյուրոն՝ արտաքին գործերի նախարարների ելույթների ժամանակ, ինչպես նաև դեկտեմբերի 4-ին Խորհրդի լիագումար նիստի երկրորդ մասում դրական գնահատականներ են տրվել՝ տարածաշրջանում հետհակամարտային շրջանում տեղի ունեցած փոփոխություններին։
Չնայած հանդիպումը տեղի է ունենում Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության վերաբերյալ համաժողովի եզրափակիչ ակտի ստորագրման 50-ամյակի կապակցությամբ, ելույթ ունեցողների մեծ մասը նշել է, որ ներկայիս իրավիճակը չի նպաստում տոնակատարությանը։ Այնուամենայնիվ, Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացը, անկասկած, կարևոր դրական իրադարձություններից մեկն է։
Քաղաքական կամքը և ուժեղ առաջնորդությունը կարող են դրական արդյունքների հանգեցնել խաղաղության ճանապարհին, ասել է Իռլանդիայի եվրոպական հարցերով և պաշտպանության պետական նախարար Թոմաս Բիրնը՝ խոսելով Հարավային Կովկասում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի մասին։
Պորտուգալիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Ինես Դոմինգոսի խոսքով՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը օգոստոսի 8-ին համաձայնագրեր են կնքել, որոնք վերջ կդնեն տասնամյակների թշնամանքին և կարող են մոդել ծառայել այլ երկարատև հակամարտությունների համար։
«Այս համաձայնագիրը նշանակալի ներդրում է ունենում ԵԱՀԿ տարածաշրջանում կայունության մեջ և նոր հնարավորություններ է բացում Հարավային Կովկասում խաղաղության ու բարգավաճման համար։ Մենք անկեղծորեն հույս ունենք, որ այն կծառայի որպես ոգեշնչման աղբյուր այլ ձգձգված հակամարտությունների և լարվածության կարգավորման համար», - նշել է Պորտուգալիայի ներկայացուցիչը։ Նա ընդգծել է, որ Հելսինկյան սկզբունքները, ինքնիշխան հավասարությունը, վեճերի խաղաղ կարգավորումը, ժողովրդավարությունը, ազատությունը, մարդու իրավունքների հարգանքը և օրենքի գերակայությունը այսօր ավելի արդիական են, քան երբևէ։

• СМИД ОБСЕ: Южный Кавказ может стать образцом урегулирования затяжных конфликтов
На 32-м заседании Совета министров иностранных дел ОБСЕ (СМИД) в столице Австрии Вене было уделено особое внимание достигнутым между Азербайджаном и Арменией соглашениям и продолжающемуся мирному процессу между сторонами.
Как сообщает европейское бюро Report, в ходе выступлений глав МИД, а также во второй части пленарного заседания Совета, состоявшихся 4 декабря, была дана позитивная оценка изменениям в регионе в постконфликтный период.
Хотя совещание проходит в год 50-летия со дня подписания заключительного акта Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе, многие выступающие говорили, что сложившееся положение дел вовсе не располагает к праздничному настроению. Однако, мирный процесс на Южном Кавказе – безусловно из серии важных позитивных событий.
Политическая воля и сильное руководство могут привести к положительным результатам на пути к миру, сказал Томас Бирн, госминистр по европейским делам и обороне Ирландии, говоря о мирном процессе на Южном Кавказе между Азербайджаном и Арменией.
По словам госсекретаря по европейским делам Португалии Инес Домингос, Азербайджан и Армения достигли соглашений 8 августа, которые положат конец десятилетиям вражды и могут стать примером для других многолетних конфликтов.
«Это соглашение вносит значительный вклад в стабильность в регионе ОБСЕ и открывает новые возможности для мира и процветания на Южном Кавказе, мы искренне надеемся, что он послужит источником вдохновения для урегулирования других затяжных конфликтов и напряженности», - отметила представитель Португалии. По ее словам, Хельсинкские принципы, суверенное равенство, мирное урегулирование споров, демократия, свобода, уважение прав человека и верховенство права актуальны сегодня как никогда.