05 Դեկտեմբերի 2025 - 12:03
Միրզա Գադիմ Իրավանին Արևմտյան Ադրբեջանում ծնված մեծագույն անհատականություններից մեկն է։ Նա ծնվել է 1825 թվականի դեկտեմբերի 4-ին և ապրել է ընդամենը 50 տարի՝ կես դարում ստեղծելով գեղարվեստական հարուստ ժառանգություն: Հատկապես նշանակալից է, որ Միրզա Գադիմ Իրավանին իրավամբ համարվում է՝ ադրբեջանական կերպարվեստի պատմության մեջ ռեալիստական հաստոցային գեղանկարչության հիմնադիրներից մեկը: Միջնադարում գեղանկարչական ստեղծագործությունները ամենից հաճախ նկարվում էին պալատների և տաճարների պատերին, և երբ այդ շենքերը ավերվում էին, նկարները անհետանում էին դրանց հետ միասին: Սակայն հաստոցային գեղանկարչությունը տարբեր է. կտավի կամ փայտի վրա նկարված կտավները կարող են տեղափոխվել, պահպանվել և այդպիսով դարերով երկարացնել նրանց կյանքը:
Այս մասին AZERTAC-ին տված հարցազրույցում նշել է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի խորհրդի նախագահ, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ազիզ Ալեքբերլին:
Նրա խոսքով՝ հենց դրա շնորհիվ էր, որ երբ Իրավանի պատմական Սարդարի պալատը ավերվեց հայ վանդալների կողմից, Միրզա Գադիմ Իրավանիի կողմից դրա պատերին նկարված ՝ Ֆաթալի շահի, Հուսեյնգուլու խանի, նրա եղբոր՝ Հասան խանի և մյուս պատմական անձնավորությունների դիմանկարները հանվեցին պատերից, փրկվեցին ոչնչացումից և պահպանվեցին։
«Հետագայում պարզվեց, որ այս աշխատանքները տարվել էին Թիֆլիս, որն այդ ժամանակ Կովկասի փոխարքայության կենտրոնն էր։ Տարիներ անց նկարները հայտնաբերվեցին տեղական թանգարանների նկուղներում։ Մի քանի տարի առաջ, Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի նախաձեռնությամբ, դրանք բերվեցին Բաքու, վերականգնվեցին Արվեստի ազգային թանգարանի վերականգնման բաժնում՝ վերադարձվեցին իրենց նախնական տեսքին», - նշել է պատգամավորը։
Նա ընդգծել է, որ այս նկարները երկար ժամանակ ցուցադրվել են Բաքվի ցուցահանդեսում և այսօր իրավամբ իրենց տեղն են զբաղեցնում՝ ադրբեջանական արվեստի և մշակույթի պատմության մեջ՝ դառնալով ազգային ժառանգության անբաժանելի մասը և, ըստ էության, վերահայտնաբերված արժեքներ։
Ա. Ալեքբերլին նշել է, որ Միրզա Գադիմ Իրավանիի 200-ամյակի հետ կապված՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրության շրջանակներում անցկացվող միջոցառումները՝ լայն հնարավորություններ են ընձեռում նրա ստեղծագործական ժառանգությունը հանրամատչելի դարձնելու համար։
«Այս ցուցահանդեսները, գիրքը, որի շնորհանդեսն անցկացվոււմ է այսօր և մյուս նախագծերը հանդիսանում են՝ մեր պատմական հողեր վերադառնալու պայքարի անբաժանելի մասը՝ քայլ առ քայլ մեր ժողովրդին մոտեցնելով իրենց նախնիների հարազատ վայրերին», - ընդգծել է համայնքի ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ նման միջոցառումների թիվը պետք է ավելացնել, և դրանք պետք է ավելի ակտիվորեն անցկացվեն կրթական հաստատություններում և տարածաշրջաններում։

05 Декабря 2025 - 10:03
Мирза Кадым Иревани - одна из величайших личностей, которых породил Западный Азербайджан. Он родился 4 декабря 1825 года и прожил всего 50 лет, за полвека создав выдающееся художественное наследие. Особенно важно, что Мирза Кадым Иревани по праву считается одним из основателей реалистической станковой живописи в истории азербайджанского изобразительного искусства. В средние века произведения живописи, как известно, чаще всего писались на стенах дворцов и храмов, и, когда эти здания разрушались, картины исчезали вместе с ними. Станковая же живопись устроена иначе: полотна, написанные на холсте или деревянной основе, можно перенести, сохранить и, тем самым, продлить им жизнь на века.
Об этом в беседе с АЗЕРТАДЖ сказал председатель правления Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Азиз Алекберли.
По его словам, именно благодаря этому, когда исторический Сардарский дворец в Иреване был разрушен армянскими вандалами, портреты, написанные Мирзой Кадымом Иревани на его стенах - образы Фатали-шаха, Гусейнгулу хана, его брата Гасан хана и других исторических личностей удалось снять со стен, уберечь от уничтожения и сохранить.
«Позднее выяснилось, что эти произведения были вывезены в Тифлис, который в то время являлся центром наместничества Кавказа. Спустя годы картины обнаружили в подвалах местных музеев. Несколько лет назад по инициативе первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой они были доставлены в Баку, в реставрационном отделе Национального музея искусств прошли консервацию и реставрацию, были возвращены к своему первоначальному облику», - отметил депутат.
Он подчеркнул, что в течение длительного времени эти полотна экспонировались на выставке в Баку и сегодня по праву занимают свое место в истории азербайджанского искусства и культуры, став неотъемлемой частью национального наследия, фактически заново обретенными ценностями.
Как отметил А. Алекберли, мероприятия, проводимые в рамках распоряжения президента Ильхама Алиева по случаю 200-летнего юбилея Мирзы Кадыма Иревани, открывают широкие возможности для популяризации его творческого наследия.
«Эти выставки, книга, презентация которой проходит сегодня, и другие проекты являются составной частью борьбы за возвращение к историческим землям, шаг за шагом приближают наш народ к его исконно родным краям», - подчеркнул глава Общины.
По его словам, количество подобных мероприятий необходимо увеличивать, активнее проводить их в учебных заведениях и регионах.
«Только так - сперва в духовном, а затем и физическом измерении можно по-настоящему вернуться и овладеть всем тем, что по праву принадлежит народу», - добавил депутат.