• Պետդեպարտամենտ. ԱՄՆ-ն և Կենտրոնական Ասիայի երկրները հետաքրքրված են՝ Բաքվի և Երևանի միջև կայուն խաղաղությամբ
04 Դեկտեմբերի 2025 - 13:35
Ե՛վ Միացյալ Նահանգները, և՛ Կենտրոնական Ասիայի երկրները հետաքրքրված են՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղությամբ և «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծի կողմից բացվող նոր հնարավորություններով։
Այս մասին AZERTAC-ին հայտարարել են՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունից՝ ի պատասխան Կենտրոնական Ասիա-ԱՄՆ համագործակցության ձևաչափին (C5+1) Ադրբեջանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ հարցին:
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ ոչ վաղուց նշվել է՝ C5+1 տարածաշրջանային դիվանագիտական հարթակի 10-ամյակը: «Վաշինգտոնում C5+1 հանդիպումների ժամանակ մենք ընդգծեցինք Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերը՝ ընդլայնելու տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունները: Մենք մտադիր ենք համատեղ աշխատել՝ այս ներուժը առավելագույնս զարգացնելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

04 Декабря 2025 - 10:35
И Соединённые Штаты, и страны Центральной Азии заинтересованы в устойчивом мире между Арменией и Азербайджаном и новых возможностях, которые открывает «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP).
Об этом АЗЕРТАДЖ заявили в пресс-службе Госдепартамента США на вопрос относительно возможного участия Азербайджана в формате сотрудничества стран Центральной Азии и США (C5+1).
В заявлении подчёркивается, что недавно была отмечена 10-я годовщина региональной дипломатической платформы C5+1. «Во время встреч C5+1 в Вашингтоне мы подчеркнули усилия Армении и Азербайджана по расширению возможностей регионального сотрудничества. Мы намерены работать вместе, чтобы максимально развивать этот потенциал», — говорится в заявлении.