• Ադրբեջանը կիրառում է չինական փորձը՝ էներգիայի երկարաժամկետ պահպանման ոլորտում
Ադրբեջանը և չինական Universal Energy ընկերությունը մտքեր են փոխանակել՝ կանաչ էներգիայի արտահանման նախագծերում էներգիայի երկարաժամկետ պահպանման տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը այս մասին գրել է X-ի սոցիալական ցանցի էջում։
Այցով Ադրբեջանում գտնվող Universal Energy-ի նախագահ Նան Իի հետ հանդիպմանը քննարկումներ են տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի առաջին վերականգնվող էներգիայի աճուրդի նախագծի՝ 100 ՄՎտ հզորությամբ Գոբուստանի արևային էլեկտրակայանի իրականացման վերաբերյալ։
«Մենք մտքեր ենք փոխանակել՝ կայանի շինարարության ընթացքի, համագործակցության և հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև ընկերության երկարաժամկետ և անվտանգ էներգիայի պահպանման տեխնոլոգիաների փորձի վերաբերյալ։ Առաջին պանելի այսօրվա տեղադրումը և շինարարական աշխատանքների ընդհանուր առաջընթացը բարձր են գնահատվել», - գրել է Շահբազովը։
Զրույցի ընթացքում նաև քննարկվել են՝ Universal Energy-ի հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Ուսումնասիրվել են ժամանակակից արևային էներգիայի տեխնոլոգիաների կիրառման հեռանկարները, ինչպես նաև ընկերության փորձը երկարաժամկետ և անվտանգ էներգիայի պահպանման տեխնոլոգիաների, ինչպիսիք են վանադիումի մարտկոցները, և այս տեխնոլոգիայի կիրառման հնարավորությունները կանաչ էներգիայի արտահանման նախագծերում։

• Азербайджан перенимает китайский опыт долгосрочного хранения энергии
Азербайджан и китайская компания Universal Energy провели обмен мнениями по применению технологий долговременного хранения энергии в проектах экспорта «зеленой энергии».
Как сообщает Report, об этом министр энергетики Пярвиз Шахбазов написал в соцсети X.
Во время встречи с президентом компании Universal Energy Нанем И, находящимся с визитом в Азербайджане, были проведены обсуждения, касающиеся реализации первого в Азербайджане проекта аукциона по возобновляемым источникам энергии - Солнечной электростанции «Гобустан» мощностью 100 МВт.
«Мы обменялись мнениями о ходе строительства станции, расширении сотрудничества и возможностях, а также об опыте компании в области технологий долговременного и безопасного хранения энергии. Сегодняшняя установка первой панели и общий ход строительных работ получили высокую оценку», - написал Шахбазов.
Также в ходе беседы были рассмотрены возможности расширения сотрудничества с компанией Universal Energy. Изучены перспективы применения современных технологий солнечной энергии, а также опыт компании в области долгосрочных и безопасных технологий хранения энергии, таких как ванадиевые аккумуляторы, и возможности использования этой технологии в проектах экспорта зеленой энергии.