• Զահիդ Օրուջ. «Ուղեղների արտահոսքը» Ադրբեջանում մտահոգության համար հիմնական պատճառներից մեկն է
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնի (ՍՀԿ) խորհրդի նախագահ Զահիդ Օրուջը՝ «Սոցիալ-քաղաքական գիտությունները ժամանակակից մարտահրավերների պայմաններում. ուղեղային կենտրոններ, ակադեմիական գիտություն և համալսարաններ» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ։
«ՍՀԿ-ի կողմից գիտական հաստատություններում 2024 թվականին անցկացված սոցիոլոգիական հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ հիմնական խնդիրների շարքում նշվել են ուղեղների արտահոսքը, մտավորական միգրացիան (39.7%), կադրային հարցերը և կարիերային աճի հնարավորությունները (38.9%), ինչպես նաև գիտնականի իմիջը (34.6%)», - հավելել է նա։
Օրուջը նաև անդրադարձել է գիտության ֆինանսավորման հարցին.
«Ավստրիայում, որի տարածքը և բնակչությունը նման են Ադրբեջանին, գիտության ծախսերը 2024 թվականին կազմել են 16 միլիարդ եվրո կամ ՀՆԱ-ի 3.5%-ը, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է «հետազոտությունների ինտենսիվության» առումով: Մեր երկրում գիտության վրա ծախսվում է ՀՆԱ-ի 0.3-ից 0.5%-ը: Ընդհանուր առմամբ, տարիների ընթացքում գիտության ֆինանսավորման բյուջեում դրական միտում կա։

03 Декабря 2025 - 12:48
Как сообщает Report, об этом заявил председатель правления Центра социальных исследований (ЦСИ) Захид Орудж на круглом столе на тему «Социально-политические науки на фоне современных вызовов: Мозговые центры, академическая наука и университеты».
«По результатам социологического исследования, проведенного ЦСИ в научных учреждениях в 2024 году, «утечка мозгов», интеллектуальная миграция (39,7%), кадровые вопросы и возможности карьерного роста (38,9%), а также имидж ученого (34,6%) отмечены среди основных проблем», — добавил он.
Орудж также затронул вопрос финансирования науки:
«В Австрии, территория и население которой схожи с Азербайджаном, расходы на науку в 2024 году составили 16 млрд евро или 3,5% ВВП, что является рекордным показателем с точки зрения «интенсивности исследований». В нашей стране на науку тратится от 0,3 до 0,5% ВВП. В целом, в бюджете по финансированию науки имеется положительная динамика по годам».