• «Azərbaycanın Zəfəri» արբանյակը ուղեծիր է դուրս բերվել
«Azərbaycanın Zəfəri» դպրոցական արբանյակի ուղեծիր դուրսբերումը՝ ռազմավարական ներդրում է երկրի ապագայի համար։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին արբանյակի արձակմանը նվիրված ճեպազրույցում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի տիեզերական գործակալության (Azərkosmos) վարչության նախագահի պաշտոնակատար Դունայ Բադիրխանովը։
Նա նշել է, որ ուսանողներին իրական տիեզերական տեխնոլոգիաներ նախագծելու, փորձարկելու և ուղեծիր դուրս բերելու հնարավորություն տալով՝ գործակալությունը պատրաստում է տիեզերական ոլորտի ապագա մասնագետների. «Այս դպրոցական նախագիծը մեր երկրում 15 տարվա ընթացքում ձևավորված ժամանակակից տիեզերական էկոհամակարգի արդյունք է... Այս հաջողությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի կրթության ոլորտում ներդրումները վերածվել են շոշափելի տեխնոլոգիական արդյունքների»։
Բադիրխանովը նշել է, որ «Azərbaycanın Zəfəri» արբանյակը մշակվել է թիվ 297 դպրոցի աշակերտների կողմից։
«Նախագիծը գնահատվում է որպես իրադարձություն, որը միավորում է հայրենասիրության ոգին, ստեղծագործական մտածողությունը և տեխնոլոգիական հետաքրքրությունը երիտասարդ սերնդի շրջանում», - հավելել է նա։

03 Декабря 2025 - 10:31
Запуск на орбиту школьного спутника Azərbaycanın Zəfəri («Победа Азербайджана») — стратегическая инвестиция в будущее страны.
Как сообщает Report, об этом заявил исполняющий обязанности председателя правления Космического агентства Азербайджана (Azərkosmos) Дунай Бадирханов на брифинге, посвященном запуску спутника.
По его словам, предоставляя студентам возможность проектировать, испытывать и выводить на орбиту реальную космическую технику, Агентство готовит будущих специалистов в сфере космоса: «Этот школьный проект — плод современной космической экосистемы, сформировавшейся за 15 лет в нашей стране... Этот успех свидетельствует о том, что инвестиции, вложенные в сферу образования Азербайджана, воплотились в реальные технологические результаты».
Бадирханов отметил, что спутник Azərbaycanın Zəfəri разработан учениками школы № 297.
«Проект оценивается как событие, объединяющее дух патриотизма, творческое мышление и технологический интерес у подрастающего поколения», — добавил он.