• Եվրահանձնակատար. Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վերջնական խաղաղությունը հնարավոր է
ԵՄ ընդլայնման հարցերով գերագույն հանձնակատար Մարթա Կոսը լավատեսորեն է տրամադրված՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության հաստատման հարցում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական ԶԼՄ-ներին, այս մասին հայտարարել է Մարթա Կոսը:
«Ես եղել եմ Բաքվում և զրուցել եմ Ադրբեջանի նախագահի, ինչպես նաև ձեր նախագահի, ձեր վարչապետի հետ՝ Երևանում։ Ես շատ դրական ազդանշաններ ստացա երկու երկրներից։ Այնպես, որ ես հավատում եմ։ Ես հավատում եմ խաղաղության հնարավորությանը, և, գիտեք, այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, արդեն զարգացում է դրական ուղղությամբ», - ասել է Մարթա Կոսը։
Նա հիշեցրել է, որ ոչ վաղուց տեղի են ունեցել հայ և ադրբեջանցի փորձագետների փոխադարձ այցելություններ, ինչը նախկինում պարզապես անհնար կլիներ։
ԵՄ գերագույն հանձնակատարը նաև ընդգծել է Թուրքիայի դերը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության հաստատման գործում։
«Վաղը ես կհանդիպեմ Թուրքիայի արտգործնախարարի հետ։ Մենք նաև հետևում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում իրադարձությունների զարգացմանը։ «Արտաքինից կարելի է կասկածել այս մտադրությունների իրականությանը։ Ես զգում եմ, որ դրանք իրական են, քանի որ Միացյալ Նահանգները նույնպես ներգրավված են։ «Մենք խոսում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության մասին, որը շատ ավելին է, քան պարզապես երկու երկրների միջև խաղաղություն. մենք խոսում ենք տարածաշրջանային խաղաղության մասին։ Ահա թե ինչու ես շատ դրական եմ տրամադրված։ Եվ, իմ կարծիքով, այո, այս խաղաղության պայմանագիրը դեռ պետք է ստորագրել, բայց մենք բոլորս, այդ թվում՝ Եվրամիությունը, պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի ձեր երկիրը (Հայաստանը) և Ադրբեջանը կարողանան ապրել խաղաղության մեջ։ Եվ սա հենց այն է, ինչի վրա մենք աշխատում ենք և որի հույսն ունենք», - եզրափակել է Մարթա Կոսը։

02 Декабря 2025 - 10:51
Верховный комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос с оптимизмом смотрит на установление окончательного мира между Арменией и Азербайджаном.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявила Марта Кос.
«Я была в Баку, разговаривала с президентом Азербайджана, а также с вашим президентом, вашим премьер-министром в Ереване. Я получила очень позитивные сигналы от обеих стран. Так что да, я верю. Я верю в возможность мира, и, знаете, то, что происходит сейчас, — это уже развитие в позитивном направлении», — сказала Марта Кос.
Она напомнила, что недавно прошли взаимные визиты армянских и азербайджанских экспертов, что раньше было просто немыслимо.
Верховный комиссар ЕС также подчеркнула роль Турции в установлении окончательного мира между Арменией и Азербайджаном.
«Завтра я встречусь с министром иностранных дел Турции. Мы следим и за развитием событий в отношениях между Арменией и Азербайджаном. Наблюдая со стороны, можно усомниться в реальности намерений. Я чувствую, что они реальны, поскольку в этом участвуют и Соединенные Штаты Америки. Речь идет о мире между Арменией и Азербайджаном, который гораздо больше, чем просто мир между двумя странами, речь идет о региональном мире. Именно поэтому я настроена очень позитивно. И, на мой взгляд, да, этот мирный договор еще предстоит подписать, но мы все, включая Европейский союз, должны сделать все возможное, чтобы ваша страна (Армения) и Азербайджан могли жить в мире. И именно над этим мы работаем и на это надеемся», — заключила Марта Кос.