26 Նոյեմբերի 2025 - 14:52
Զանգեզուրի միջանցքի Նախչըվանով անցնող երկաթուղային հատվածի վերականգնման նախագծումը մոտենում է ավարտին, և շուտով կմեկնարկի շինարարության փուլը:
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը ԱՊՀ երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 83-րդ նիստում։
Նրա խոսքով՝ տարեկան շուրջ 15 միլիոն տոննա բեռնափոխադրման հզորությամբ Զանգեզուրի միջանցքի շինարարությունն Ադրբեջանում ներկայումս շարունակվում է ակտիվ տեմպերով. «Հորադիզ-Աղբենդ երկաթուղու շինարարությունը կավարտվի 2026 թվականին։ Միաժամանակ, Ադրբեջանն աշխատում է Նախչըվանով անցնող մոտ 200 կմ երկարությամբ երկաթուղային հատվածի վերականգնման վրա։ Մենք ավարտում ենք այս մայրուղու նախագծումը և շուտով կսկսենք շինարարությունը։ «Ադրբեջանական երկաթուղիները» մի քանի օրից կսկսեն այս նախագծի իրականացումը»։
Հորադիզ-Աղբենդ երկաթուղային գիծը Զանգեզուրի միջանցքի մաս է կազմում։ Այս գիծը կխթանի Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական զարգացումը, վերջ կդնի Նախչըվանի տրանսպորտային շրջափակմանը և կդառնա Եվրոպան և Ասիան կապող հերթական «երկաթե կամուրջ»։

• Когда стартует строительство ж/д части Зангезурского коридора через Нахчыван?
Проектирование работ по восстановлению железной дороги части Зангезурского коридора, проходящей через Нахчыван, завершается, и в ближайшее время начнется этап строительства.
Как сообщает Report, об этом заявил министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев на 83-м заседании Совета по железнодорожному транспорту СНГ.
По его словам, в настоящее время строительство Зангезурского коридора пропускной способностью до 15 млн тонн в год продолжается в Азербайджане активными темпами: «Работы по строительству железной дороги Горадиз-Агбенд завершатся в 2026 году. Параллельно Азербайджан работает над восстановлением железнодорожного участка протяженностью примерно 200 км, проходящего через Нахчыван. Мы завершаем проектирование этой магистрали и в ближайшее время начнем строительные работы. Через несколько дней «Азербайджанские железные дороги» приступят к реализации этого проекта».
Как сообщалось, железнодорожная линия Горадиз — Агбенд является частью Зангезурского коридора. Эта линия придаст импульс экономическому развитию Карабаха и Восточного Зангезура и положит конец транспортной блокаде Нахчывана, а также станет очередным «железным мостом», соединяющим Европу и Азию.