25 Նոյեմբերի 2025 - 11:28
Բաքվում իր աշխատանքն է սկսել Նավթագործ-ինժեներների ընկերության (SPE) կողմից կազմակերպված Կասպյան տեխնիկական համաժողով-2025-ը:
Trend-ի փոխանցմամբ՝ այս տարվա համաժողովն անցկացվում է SOCAR-ի աջակցությամբ և կրում է «Սովորում ենք անցյալից, թարմացնում ներկան, ոգեշնչում ապագան» թեման։
Երկօրյա համաժողովի ընթացքում քննարկումներ կանցկացվեն թվայնացման, արհեստական բանականության կիրառման, հանքավայրերի մշակման արդյունավետության բարձրացման, անվտանգության և կայուն մատակարարման վերաբերյալ, որոնք տարածաշրջանային էներգետիկ զարգացման հիմնական ուղղություններն են։
Ծրագիրը ներառում է բացման արարողություն, SPE տարածաշրջանային մրցանակների շնորհում, երկու բարձր մակարդակի լիագումար նիստեր և ավելի քան քսան թեմատիկ բաժիններ։ Համաժողովում կներկայացվեն ինչպես գործնական օրինակներ, այնպես էլ վերլուծական զեկույցներ։

• В Баку стартовала Каспийская техническая конференция
В Баку начала работу Каспийская техническая конференция SPE 2025, организованная Обществом инженеров-нефтяников (SPE).
Как сообщает Trend, в этом году конференция проходит при поддержке принимающей стороны SOCAR и на тему «Учимся на прошлом, обновляем настоящее, вдохновляем будущее».
На двухдневной конференции пройдут дискуссии по вопросам цифровизации, применения искусственного интеллекта, повышения эффективности разработки месторождений, а также безопасности и устойчивого снабжения — основным направлениям развития региональной энергетики.
Программа включает церемонию открытия, вручение региональных наград SPE, два пленарных заседания высокого уровня и более двадцати тематических секций. В ходе конференции будут представлены как практические примеры, так и аналитические доклады.