20 Նոյեմբերի 2025 - 13:22
Նոյեմբերի 18-ին ավելի քան 9000 ադրբեջանական կայքերի աշխատանքի դադարեցումը չպետք է դիտարկել որպես եզակի միջադեպ, որը կապված է միայն Cloudflare հարթակի հետ։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին՝ «Կիբերանվտանգության օր» միջոցառման ժամանակ հայտարարել է՝ Հատուկ կապի և տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Թուրալ Մամեդովը։
Նա նշել է, որ իրավիճակը ցույց է տվել՝ տեղական թվային որոշումների զարգացման և մասնավոր հատվածի կախվածությունը օտարերկրյա ծառայություններից նվազեցնելու կարևորությունը։
«Տեղական արտադրանքների ստեղծումը պետք է լինի հիմնական խնդիրներից մեկը՝ մեծ ներուժ ունեցող ընկերությունների համար, ինչպիսին է Proxima-ն։ Սա ուղղակիորեն կապված է թվային ինքնիշխանության ապահովման հետ, որը երկրի նախագահի կողմից հաստատված տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարության մեջ նշված առաջնահերթություններից մեկն է», - նշել է Մամեդովը։
Նա ընդգծել է, որ վերջին միջադեպը մասնավոր հատվածի՝ արտաքին հարթակներից կախվածության հստակ օրինակ է։ Տուժած ռեսուրսների զգալի մասը լրատվամիջոցների կայքերն էին, որոնք, ըստ նրա, պետք է ազդարարեն՝ տեղեկատվական պատերազմին պատրաստվածության ուժեղացման անհրաժեշտության մասին։
Մամեդովը հայտնել է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում մի շարք պետական կառույցներ հրաժարվել են Cloudflare-ի նման լուծումներից, որոնք ենթադրում են ինտերնետային տրաֆիկի արտասահման տեղափոխում, և դրանց պաշտպանությունն ապահովվում է AzStateNet ազգային ենթակառուցվածքի միջոցով։

• Госслужба Азербайджана о необходимости усиления готовности к информационной войне
Остановка работы более чем 9 тысяч азербайджанских сайтов, произошедшая 18 ноября, не должна рассматриваться как единичный инцидент, связанный только с платформой Cloudflare.
Как сообщает Report, об этом на мероприятии «День кибербезопасности» заявил заместитель начальника главного управления Госслужбы специальной связи и информационной безопасности Турал Мамедов.
По его словам, ситуация показала, насколько важно развивать локальные цифровые решения и снижать зависимость частного сектора от зарубежных сервисов.
«Создание отечественных продуктов должно стать одной из ключевых задач компаний с большим потенциалом, таких как Proxima. Это напрямую связано с обеспечением цифрового суверенитета, что является одним из приоритетов, определенных президентом страны в утвержденной Стратегии по информационной безопасности», — отметил Мамедов.
Он подчеркнул, что недавний инцидент стал ярким примером зависимости частного сектора от внешних платформ. Значительная доля пострадавших ресурсов пришлась на медиа-сайты, что, по его словам, должно стать сигналом о необходимости усиления готовности к информационной войне.
Мамедов сообщил, что за последние три года ряд госструктур отказались от решений типа Cloudflare, предполагающих перенос интернет-трафика за рубеж, их защита обеспечена через национальную инфраструктуру AzStateNet.