20 Նոյեմբերի 2025 - 11:30
Բրազիլիայի խնդրանքով Ադրբեջանին վստահվել է COP30-ի հիմնական արդյունքների փաստաթղթերից մեկի՝ Փարիզի համաձայնագրի գլոբալ ամփոփագրի (GST) համակարգումը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ COP-ի նախագահությունը Բրազիլիային փոխանցելուց հետո, Ադրբեջանը շարունակում է ակտիվորեն մասնակցել կլիմայական դիվանագիտությանը։
Այս վստահության շնորհիվ Բաքուն կարևոր առաքելություններ է ստանում կլիմայական համաժողովի բանակցային գործընթացում։
Բրազիլիայի հետ միասին, Ադրբեջանն արդեն պատրաստել է «Բաքվից Բելեմ ճանապարհային քարտեզ»՝ գլոբալ կլիմայական ֆինանսավորումը մինչև 1.3 տրիլիոն դոլար ավելացնելու համար։ Փաստաթուղթը ներկայացվել է COP30-ում և դրական արձագանք է ստացել երկրների մեծ մասից։
Բացի այդ, Ադրբեջանին և Նորվեգիային հանձնարարվել է բանակցություններ վարել՝ COP30-ի երկու հիմնական որոշումների համակարգման շուրջ, այդ թվում՝ COP31-ի ընդունող երկրի ընտրության հարցում։ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևին և Նորվեգիայի կլիմայի ու շրջակա միջավայրի նախարար Անդրեաս Բյելանդ Էրիկսենին վստահվել է բանակցությունների ղեկավարումը՝ COP30-ի նախագահ Անդրե Կոռեա դու Լագոյի անունից։

20 Ноября 2025 - 11:30
Азербайджану по просьбе Бразилии доверено согласование одного из ключевых итоговых документов COP30 — Глобального обзорного отчета по Парижскому соглашению (Global Stocktake — GST).
Как сообщает Armenia.Az, после передачи председательства в COP Бразилии, Азербайджан продолжает активно участвовать в климатической дипломатии.
Благодаря завоеванному доверию, Баку получает важные миссии в рамках переговорного процесса на климатической конференции.
Совместно с Бразилией, азербайджанская сторона уже подготовила «Дорожную карту от Баку до Белена» по увеличению глобального климатического финансирования до 1,3 трлн. долларов. Документ был представлен на COP30 и получил положительные отзывы большинства стран.
Кроме того, Азербайджану и Норвегии поручено вести переговоры по согласованию двух ключевых решений COP30, включая выбор страны — хозяйки COP31. Переговоры от имени председателя COP30 Андре Корреа ду Лаго доверено вести заместителю министра иностранных дел Азербайджана Ялчину Рафиеву и министру климата и экологии Норвегии Андреасу Бьелланд Эриксену.