• Ադրբեջանը և Քենիան քննարկել են ռազմատեխնիկական համագործակցությունը
Պաշտպանական արդյունաբերության նախարար Վուգար Մուստաֆաևի գլխավորած ադրբեջանական պատվիրակությունը աշխատանքային այցով գտնվում է Քենիայում։
Պաշտպանական արդյունաբերության նախարարությունից Armenia.Az-ին հայտնել են, որ պատվիրակությանն ընդունել է Քենիայի նախագահ Ուիլյամ Սամոի Ռուտոն։
Հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել՝ երկու երկրների միջև դինամիկ զարգացող հարաբերություններից՝ ընդգծվել է, որ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, քաղաքական երկխոսությունը և միջգերատեսչական շփումները նպաստում են երկկողմ կապերի զարգացմանը։
Այցի ընթացքում Վուգար Մուստաֆաևը հանդիպել է նաև՝ Քենիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Չարլզ Կահարիրիի հետ, որի հետ քննարկել է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և դրա զարգացման հեռանկարները։
Նախարարը պատմել է՝ Ադրբեջանի պաշտպանական արդյունաբերության հաջողությունների, միջազգային համագործակցության և երկու տարին մեկ անցկացվող ADEX միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսի մասին: Նա նաև իր զրուցակցին տեղեկացրել է՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացվող լայնածավալ վերականգնման, վերակառուցման և մարդասիրական ականազերծման աշխատանքների մասին։

20 Ноября 2025 - 09:29
Делегация Азербайджана во главе с министром оборонной промышленности Вугаром Мустафаевым находится с рабочим визитом в Кении.
Как сообщили Armenia.Az в Миноборонпроме, делегацию сегодня принял президент этой страны Уильям Самои Руто.
На встрече было выражено удовлетворение динамично развивающимися отношениями между нашими странами, подчеркнуто, что взаимные визиты на высоком уровне, политический диалог и межведомственные контакты способствуют развитию двусторонних связей.
В ходе визита Вугар Мустафаев также встретился с начальником генерального штаба вооружённых сил Кении генералом Чарльзом Кахарири, с которым обсудил военно-техническое сотрудничество и перспективы его развития.
Министр рассказал об успехах оборонно-промышленного комплекса Азербайджана, налаженном международном сотрудничестве, о проводимой каждые два года международной оборонной выставке ADEX. Он также проинформировал собеседника о масштабных работах по восстановлению, реконструкции и гуманитарному разминированию на освобожденных от оккупации территориях.