• Բայրամով. Մակրոնը բազմիցս զանգահարել և սպառնացել է Ադրբեջանին
44-օրյա Հայրենական պատերազմի սկսվելուց հետո Ադրբեջանի վրա սկսեցին քաղաքական և դիվանագիտական ճնշում գործադրել, և ռազմական հաջողությունների ձեռքբերմանը զուգընթաց այդ ճնշումը աճեց և նույնիսկ վերածվեց սպառնալիքների։
Oxu.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին պատմել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Հանրային հեռուստատեսության «Təmas xətti» («Շփման գիծ») հաղորդման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը այդ օրերին բազմիցս զանգահարել և սպառնացել է Ադրբեջանին։
«Ֆրանսիայի նախագահն ասել է. «Դուք պետք է անմիջապես կանգ առնեք»։ Նա ասել է, որ եթե դա տեղի չունենա, Ֆրանսիան կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը։ Եվ անմիջապես պատասխան է ստացել Ադրբեջանի նախագահից, ով ընդգծել է, որ ֆրանսիական կողմը կարող է դա անել, բայց դա մեզ համար ոչինչ չի փոխի։ Եվ որ նրանք կարող են վստահ լինել, որ Ադրբեջանը անմիջապես կխզի Ֆրանսիայի հետ բոլոր դիվանագիտական հարաբերությունները», - ասել է նախարարը՝ բացահայտելով պետության ղեկավարի պատասխանը Մակրոնին։

08 Ноября 2025 - 09:15
После начала 44-дневной Отечественной войны стало оказываться политико-дипломатическое давление на Азербайджан, и по мере достижения военных успехов это давление увеличивалось в геометрической прогрессии и даже переходило в угрозы.
Как сообщает Oxu.Az, об этом министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов рассказал в эфире программы Təmas xətti («Линия соприкосновения») на Общественном телевидении.
По его словам, в те дни президент Франции Эммануэль Макрон неоднократно звонил и угрожал Азербайджану.
«Президент Франции говорил, что "вы должны немедленно остановиться». Мол, если этого не произойдет, Франция признает «Нагорный Карабах». И сразу же получил ответ от Президента Азербайджана, который подчеркнул, что французская сторона может это сделать, но для нас это ничего не изменит. И что они могут быть уверены, что Азербайджан немедленно разорвет все дипломатические отношения с Францией», - сказал министр, раскрыв ответ главы государства Макрону.