28 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:56
Հոկտեմբերի 25-26-ին Վիետնամի Հանոյ քաղաքում տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի կիբեռհանցագործության դեմ կոնվենցիայի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառմանը մասնակցել են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, Վիետնամի նախագահ Լուոնգ Քուոնգը, տարբեր երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և փորձագետներ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի համապատասխան կարգադրության հիման վրա՝ Ադրբեջանի Հանրապետության անունից կոնվենցիան ստորագրել է Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Ալի Նաղիևը։
Այն փաստը, որ Ադրբեջանը տվյալ կոնվենցիան ստորագրած առաջին երկրներից է, ցույց է տալիս մեր երկրի ներդրումը կիբեռհանցագործության դեմ պայքարի և համաշխարհային կիբեռմիջավայրի անվտանգության ապահովման միջազգային համագործակցության գործում։

28 Октября 2025 - 09:22
25-26 октября в столице Вьетнама — городе Ханой, состоялась торжественная церемония подписания Конвенции ООН против киберпреступности.
Как передает Armenia.Az, в мероприятии приняли участие генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, президент Вьетнама Лыонг Кыонг, главы делегаций различных стран, представители международных организаций и эксперты.
На основании соответствующего распоряжения президента Азербайджана Ильхама Алиева конвенцию от имени Азербайджанской Республики подписал начальник Службы государственной безопасности генерал-полковник Али Нагиев.
Тот факт, что Азербайджан одним из первых подписал данную конвенцию говорит о вкладе нашей страны в международное сотрудничество в области борьбы с киберпреступностью и обеспечение безопасности глобальной киберсреды.
В качестве главных целей в международном документе обозначены правовое партнерство государств в борьбе с киберпреступностью, со злоупотреблением информационно-коммуникационными технологиями, регулирование на международном уровне механизмов сбора и представления электронных доказательств.