27 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:49
ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագիրը (UNEP) Ադրբեջանին է ներկայացրել Կասպից ծովի ծանծաղացման պատճառների ուսումնասիրություն նախնական նախագիծը։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի կլիմայի փոփոխության հարցերով ներկայացուցիչ Մուխտար Բաբաևը AzTV հեռուստաալիքի «Շաբաթ» (Heftə) հաղորդման ժամանակ։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը դիմել է UNEP-ին Կասպից ծովի ծանծաղացման պատճառները հետաքննելու խնդրանքով. «Մեզ ներկայացվել է նախնական ուսումնասիրության նախագիծ։ Հիմնական պատճառը գետերի ջրի մակարդակի անկումն է։ Այստեղ կան նաև այլ գործոններ, ինչպիսիք են գլոբալ տաքացումը և տեղումների անհավասար բաշխումը։ Ծանծաղման հիմնական պատճառը թափվող գետերի ջրի պակասն է»։
Բաբաևը հավելել է, որ Ադրբեջանը կոչ է անում երկրներին և տարբեր միջազգային կազմակերպություններին բաց երկխոսության մեջ մտնել Կասպից ծովի ծանծաղացման խնդիրը քննարկելու համար։

• Обмеление Каспия: Азербайджану представлен предварительный проект исследования причин
Программа ООН по окружающей среде (ЮНЕП) представила Азербайджану предварительный проект исследования причин обмеления Каспийского моря.
Как сообщает Report, об этом заявил представитель президента Азербайджана по вопросам климата Мухтар Бабаев в эфире программы «Неделя» (Həftə) на телеканале AzTV.
По его словам, страна обратилась к ЮНЕП с просьбой исследовать причины обмеления Каспийского моря: «Нам представили предварительный проект. Основная причина — снижение водности рек. Здесь есть и другие факторы, такие как потепление и неравномерное распределение осадков. В качестве основной причины обмеления указывается нехватка воды, приносимой реками».
Бабаев добавил, что Азербайджан призывает страны и различные международные организации к открытому диалогу для обсуждения проблемы обмеления Каспийского моря.