• Ադրբեջանը արհեստական բանականությունը կկիրառի զբաղվածության և առողջապահության ոլորտներում
Ադրբեջանը նախատեսում է զբաղվածության ոլորտում ներդնել արհեստական բանականության վրա հիմնված նոր լուծումներ՝ գործատուների և աշխատանք փնտրողների միջև փոխգործակցության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է DOST թվային նորարարությունների կենտրոնի տնօրեն Քյանան Աքպերովը Բաքվում կայացած «SOCGOV 2025. Արհեստականբանականություն մարդկության և վերափոխման համար» թեմայով միջազգային կոնֆերանսի պանելային նիստում։
«Արհեստական բանականության 2025-2027 թվականների ռազմավարությունը նախատեսում է մասնագիտացված արհեստական բանականության լուծումների ստեղծում զբաղվածության ոլորտում։ Նպատակն է կադրերի որոնման և հավաքագրման գործընթացը հնարավորինս հարմար դարձնել ինչպես գործատուների, այնպես էլ աշխատանք փնտրողների համար», - նշել է Աքպերովը։
Նա նաև ընդգծել է, որ առաջնահերթ ոլորտներից մեկը արհեստական բանականության կիրառումն է քաղաքացիների առողջության գնահատման և հաշմանդամության որոշման գործում։

ЗакрытьАзербайджан будет применять ИИ в сфере занятости и медицины
Азербайджан планирует внедрить новые решения на основе искусственного интеллекта в сфере занятости, чтобы повысить эффективность взаимодействия между работодателями и соискателями.
Как сообщает Report, об этом заявил директор Центра цифровых инноваций DOST Кянан Акберов на панельной сессии международной конференции «SOCGOV 2025: Искусственный интеллект для человека и трансформации» в Баку.
«В стратегии по искусственному интеллекту на 2025–2027 годы предусмотрено создание специализированных ИИ-решений в сфере занятости. Цель — сделать процесс поиска и подбора кадров максимально удобным как для работодателей, так и для граждан, ищущих работу», — отметил Акберов.
Он также подчеркнул, что одним из приоритетных направлений является применение искусственного интеллекта в оценке состояния здоровья граждан и определении инвалидности.
«Мы стремимся снизить нагрузку на врачей с помощью ИИ-инструментов, которые помогут им быстрее и точнее принимать решения», — добавил директор центра.